Trzy dzwony już w kościele!


10 lipca 2015 roku będzie historyczną datą w dziejach naszej parafii. 76 lat po zniszczeniu starych dzwonów na skutek działań wojennych i 58 lat po umieszczeniu dzwonów, które do dziś wzywają wiernych na nabożeństwa, przybyły trzy nowe dzwony odlane specjalnie na jubileusz 500-lecia Reformacji dla kościoła Świętej Trójcy, kościoła w Warszawie-Włochach i Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie. Poświęcenie dzwonów już 16 września!

W czerwcu br. (relacja tutaj) grupa naszych parafian uczestniczyła w przemyskiej pracowni ludwisarskiej p. Jana Felczyńskiego w ceremonii odlania nowych dzwonów.

Dziś dzwony zostały przetransportowane z Przemyśla do Warszawy i za pomocą dźwigu kolejno przeniesione przed wejście kościoła Świętej Trójcy.

Następnie ustawione na specjalnym stelażu po prawej stronie, patrząc w stronę prezbiterium, tuż obok miejsca, w którym 18 XI 1956 roku ks. Zygmunt Michelis odprawił pierwsze nabożeństwo po odzyskaniu kościoła odebranego parafii w 1951 roku przez komunistyczny reżim.

Ciekawostką jest fakt, że dzwony w odbudowywanym kościele Świętej Trójcy nie zawsze znajdowały się tam, gdzie są teraz, a więc nad wejściem głównym. Po odzyskaniu kościoła (XI 1956) w dawnej kaplicy, a obecnie salce katechetycznej nad zakrystią, ustawiono na drewnianej konstrukcji dzwon wykonany przez Stocznię Gdańską. Przed nabożeństwem otwierano boczne drzwi, znajdujące się po obydwu stronach obrazu Chrystusa Zmartwychwstałego, gdzie kiedyś „stała” ambona, i ręcznie uruchamiano dzwon. Przed uroczystością ponownego poświęcenia kościoła 22 czerwca 1958 roku mały i duży dzwon (przejęty z nieistniejącego już kościoła ewangelickiego w Iłowie), zainstalowano nad wejściem do kościoła. Rozruch dzwonów odbywał się początkowo ręcznie, a później zainstalowano mechanizm elektryczny miękki – rok temu zmodernizowano mechanizm na elektromagnetyczny sterowany cyfrowo.

Dzwony będzie można oglądać w kościele po nabożeństwie oraz w tygodniu w ramach akcji „Otwarty Kościół”. Wciąż można przekazać na konto parafii darowiznę (dane tutaj) na rzecz pokrycia kosztów odlania dzwonów i remontu mechanizmu rozruchowego lub zakupić cegiełki.

Uroczystość poświęcenia dzwonów dla wszystkich miejsc sprawowania nabożeństw ewangelickich w naszej Parafii odbędzie się w kolejną rocznicę spalenia kościoła Świętej Trójcy, tj. 16 września 2015 roku o godz. 19:00. Więcej informacji nt. dalszych planów związanych z dzwonami można przeczytać TUTAJ.


:: Informacja o dzwonach przed ich odlaniem

:: Relacja z uroczystości odlania dzwonów