23 maj 10.06 g.19:00 koncert Hymnus Chorknaben
Serdecznie zapraszamy na koncert Hymnus Chorknaben – chłopięcego chóru ze Stuttgartu (Niemcy) w piątek 10 czerwca o godz. 19:00.
Hymnus Chorknaben pod dyrekcją Rainera Johannesa Homburga odwiedzi kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie w ramach swojego letniego tournee, które rusza 5.06 z Erfurtu, a zagości jeszcze w Berlinie, Poznaniu i Dreźnie. Na organach chórowi towarzyszyć będzie Johannes van Bargen.
Oprócz utworów Pachelbela, Bacha, Mendelssohna Bartoldy’ego, Brucknera, Schütza, Coplanda, Brittena i innych kompozytorów, w programie znajdzie się również kompozycja Johannesa Kretza „Magnificat”. Utwór ten miał swoją światową premierę 14 maja bieżącego roku w Stuttgarcie. „Magnificat” opowiada o uczuciach przepełniających Marię w momencie, gdy dowiaduje się, że zostanie matką Jezusa Chrystusa. Fragmenty tekstu biblijnego zostały zestawione z cytatami z Joanny d’Arc (Joanny d’Arc) i Grety Thunberg w celu zbadania, co „Magnificat” mógłby oznaczać dla nas dzisiaj, w czasach zagrożenia zmianą klimatu i pandemią – pisze o utworze Johannes Kretz. Śpiew młodych artystów zostanie też wzbogacony o dźwięki akustyczne i elektroniczne, a do niemieckiego chóru dołączą głosy Warszawskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją dra Jakuba Hutka.
Wstęp wolny.
Stuttgarcki „Hymnus” to najstarszy chór chłopięcy w południowo-zachodnich Niemczech. Misją chóru jest szerzenie muzyki sakralnej w kościołach i salach koncertowych oraz zapewnienie oprawy muzycznej dla licznych nabożeństw i koncertów. Hymnus został założony w 1900 roku z inicjatywy przedsiębiorcy Paula von Lechlera. Chór jest finansowo wspierany przez Kościół Ewangelicki w Stuttgarcie, miasto Stuttgart i kraj związkowy Badenię-Wirtembergię. Jako kościelna instytucja kulturalna w szczególny sposób kształtuje życie muzyczne Stuttgartu i należy do artystycznie wysoko cenionych zespołów. Jego repertuar oparty jest na sakralnej muzyce wokalnej i obejmuje utwory a cappella od wczesnego baroku do współczesności oraz oratoria, pasje i kantaty. Chór regularnie współpracuje z Orkiestrą Kameralną w Stuttgarcie i Orkiestrą Muzyki Dawnej Kompanii Händla. Innymi stałymi partnerami instrumentalnymi są Stuttgarter Philharmoniker, Ensemble Musica Fiata i London Philharmonic Orchestra.
Patronem koncertu jest Instytut Goethego w Warszawie.