Goście z Ukrainy – o pomocy uchodźcom

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i ogromnej fali uchodźców, jaka wciąż pojawia się na terenie Polski, włączyliśmy się aktywnie w niesienie pomocy humanitarnej osobom uciekającym przed okrucieństwami wojny.
W krótkim czasie w naszej parafii zawiązała się grupa wolontariuszy, która zaangażowała się w niesienie pomocy przybyłym zza wschodniej granicy.

Grupa przyjęła nazwę „Tabita”– nie tylko w nawiązaniu do Ośrodka w Konstancinie-Jeziornej, gdzie parafia postanowiła udostępnić nocleg pierwszym uchodźcom, ale i z chęci kontynuowania dzieła rozpoczętego przez Diakonat Warszawski.

Przyjęcie osób uciekających przed wojną jest ogromnym wyzwaniem. Postanowiliśmy przygotować ok. 24 miejsca noclegowe w ośrodku w Konstancinie-Jeziornej oraz kolejnych 22-24 w kilku mieszkaniach budynku parafialnego przy ul. Kredytowej 4. Wśród naszych Gości są osoby starsze, rodziny z dziećmi, osoby głuche lub z trudnościami w poruszaniu się, często zalęknione, z wojenną traumą. Praca z nimi i dla nich nie jest łatwa i wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia.

Wszystkim, którzy do nas trafiają pomagamy w dopełnieniu niezbędnych formalności, organizujemy pomoc medyczną, oferujemy wyżywienie. Staramy się, aby czuli się pewnie i mogli odnaleźć się w obcym kraju i w nowej rzeczywistości. Poprzez spotkania poznajemy ich potrzeby i problemy, a są one bardzo różne i jest ich wiele.  Nie wiemy co przyniosą kolejne dni, ale będziemy starali się wspierać uchodźców jak tylko możemy również poprzez pomoc w znalezieniu zatrudnienia, nauce podstaw języka polskiego, opiece nad dziećmi i seniorami. Chcemy, aby poczuli się w naszym kraju jak najlepiej i jak najszybciej poradzili sobie z wojenną traumą, której doświadczyli.

Nasza Parafia zakupiła nie tylko niezbędne meble i sprzęt AGD, ale i środki czystości, chemię gospodarczą, podstawowe leki. Organizujemy również transport do oferowanych przez nas miejsc zakwaterowania niemalże z całej Warszawy. To jednak nie wszystko – organizujemy również ubrania, wyprawki szkolne i przedszkolne dla dzieci, które już poszły lub w najbliższych tygodniach zechcą pójść w Polsce do szkoły.

Już niedługo chcielibyśmy, poza zapewnieniem dachu nad głową, wyżywienia i formalności, otoczyć ich pomocą psychologiczną, a także dać możliwość choćby podstawowej nauki języka polskiego, pomóc w znalezieniu pracy i poznania miasta, w którym przyszło im teraz mieszkać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nas wspierają darami i wpłatami na konto parafii, dzięki którym możemy pomagać „naszym” uchodźcom.