15 tysięcy odtworzeń podcastów

Bycie luteraninem to słuchanie i rozważanie Słowa Bożego. I to nie tylko w kościele, ale również w drodze do pracy, na uczelnię, podczas spaceru czy po prostu w domu.
Ta prosta myśl była inspiracją do stworzenia w Parafii Świętej Trójcy podcastów.

Forma przekazu, którą z angielska nazywa się „podcastem” nie jest nowa. Można ją porównać do słuchowiska radiowego do wykładu lub do prelekcji, tylko z o wiele większymi możliwościami dotarcia do szerokiego odbiorców. Nie ogranicza jej ani czas nadawania, ani pojemność sali wykładowej. Technologia internetowa umożliwia bowiem słuchanie wcześniej utrwalonych treści, w tym także kazań i rozważań Słowa Bożego, praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze.
Jedyne, czego potrzebujemy – to komputer lub telefon i Internet. Podcast to po prostu nagranie. Prosta forma, która musi być łatwo dostępna dla każdego: i dla szesnastolatka, i dla osiemdziesięciolatki.

Pamiętając o założeniu prostoty założyliśmy prosty serwis, którego jedynym celem jest prezentacja publikowanych wcześniej podcastów. Nic nie miało odciągać uwagi Słuchaczy od głoszonego, nagranego i przedstawionego na stronie Słowa Bożego.

22 lipca 2019 na stronie www.wposzukiwaniuslowa.pl pojawił się pierwszy podcast. Było to rozważanie z nabożeństwa z 2 czerwca 2020. Za nim poszły następne i tak oto, w ciągu kilku godzin na naszej stronie pojawiło kilka podcastów! Było zatem do czego zapraszać Słuchaczy.

Pod koniec lipca ubiegłego roku Siostry i Bracia z naszej Parafii po raz pierwszy usłyszeli o podcastach.

Początki proste nie były, ale udawało się dotrzeć i docierać do stale rosnącego grona słuchaczy. Podcasty pojawiały się każdego tygodnia, czasem nawet były dwa.

Kiedy w marcu wybuchła pandemia, pomyśleliśmy, że warto dać ludziom więcej możliwości kontaktu ze Słowem Bożym, tym bardziej, że uczestnictwo w nabożeństwach nie było możliwe. Wszyscy potrzebowaliśmy więcej wspólnoty i bycia razem, a mieliśmy go mniej.
W tamtym okresie powstały „Poranki ze Słowem”, które pojawiają się mniej więcej koło 7:00 rano, od poniedziałku do soboty.

Zaczęliśmy także promować się bardziej, choć ciągle – własnymi siłami. Jesteśmy na Instagramie, na Facebooku, na Twitterze. Można nas znaleźć na Spotify, w Apple Music, na Tune In, a przede wszystkim na naszej stronie internetowej www.wposzukiwaniusłowa.plhttps://soundcloud.com/wposzukiwaniuslowa

Od naszych początków minął ponad rok. Każdego dnia, razem z duchownymi i gośćmi naszej Parafii, rozważamy Słowo Boże według kalendarza czytań „Z Biblią na co dzień”.

Do wtorku, 25 sierpnia 2020 roku, opublikowaliśmy 253 podcasty, które w sumie były słuchane 15 tysięcy razy! Najchętniej – bo ponad 100 razy – słuchane były rozważania z nabożeństw w okresie Wielkanocy, a każdy z Poranków ze Słowem ma około 50 słuchaczy. To jakby modliło się z nami 50 naszych Sióstr i Braci.

Dziękujemy za to, że nas słuchacie i że jesteście z nami!
Dziękujemy, że razem z nami wyruszyliście na poszukiwanie Słowa!

 

Monika Anita Lech