Summer Evening Concerts 2026 – letnie wieczory z muzyką organową w sercu Warszawy

 

Już po raz kolejny Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie zaprasza na wyjątkowy cykl koncertów organowych Summer Evening Concerts 2026. W każdy drugi piątek lata zabytkowy kościół przy placu Małachowskiego 1 wypełni się dźwiękami muzyki wykonywanej przez wybitnych organistów z Polski i zagranicy.

Tegoroczna edycja będzie już kolejnym sezonem, podczas którego serce Warszawy rozbrzmiewać będzie muzyką organową prezentowaną na najwyższym poziomie artystycznym. Niepowtarzalna atmosfera odrestaurowanego kościoła, znakomita akustyka oraz wyjątkowy instrument firmy braci Hillebrand z Hanoweru sprawiają, że koncerty te na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń muzycznych stolicy.

Organizatorami cyklu są Rada i Zarząd Dzielnicy m. st. Warszawy we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie.

W ramach tegorocznej edycji odbędzie się osiem recitali organowych. Koncerty będą miały miejsce co dwa tygodnie, w piątki o godz. 18.00, a każdy z nich potrwa około godziny. Publiczność usłyszy dzieła mistrzów różnych epok i tradycji muzycznych, a także improwizacje organowe, które od lat stanowią jeden z najbardziej fascynujących elementów programu.

Do udziału w Summer Evening Concerts 2026 zaproszeni zostali wybitni artyści reprezentujący najważniejsze ośrodki muzyki organowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wśród wykonawców znajdą się: Damian Skowroński (Polska), Roman Szlaużys (Polska), Alexander Grün (Niemcy), Gail Archer (USA), Mona Hartmann (Niemcy), Vidas Pinkevičius (Litwa), Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė (Litwa), Krzysztof Urbaniak (Polska/Niemcy), Michał Kocot (Polska), Stefan Schmidt (Niemcy).

Artyści reprezentują różnorodne szkoły wykonawcze i odmienne spojrzenia na muzykę organową, dzięki czemu każdy koncert będzie wyjątkowym spotkaniem z inną estetyką i interpretacją. Wśród zaproszonych gości znajdują się nazwiska należące do ścisłej czołówki współczesnego świata organowego.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki, mieszkańców Warszawy oraz turystów odwiedzających stolicę do wspólnego odkrywania piękna organowego brzmienia oraz niezwykłej przestrzeni luterańskiego kościoła Świętej Trójcy. Summer Evening Concerts to nie tylko koncerty, ale także okazja do spotkania z kulturą najwyższej próby w jednym z najbardziej rozpoznawalnych świątyń Warszawy.

Opiekę artystyczną nad cyklem sprawują Damian Skowroński i Roman Szlaużys.

WSTĘP WOLNY

Udogodnienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi dostępna jest winda we wschodnim ryzalicie (po lewej stronie kościoła).

 

Repertuar koncertów organowych Summer Evening Concerts 2026

Prezentujemy tegorocznych wykonawców:

Damian Skowroński (Polska)

Damian Skowroński – urodzony w 1993 r. w Kolbuszowej. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku Muzyka Kościelna w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
w Warszawie (organy – prof. Andrzej Chorosiński; dr Bartosz Jakubczak, improwizacja organowa – dr Michał Markuszewski; dr Michał Sławecki). Brał udział w programie Erasmus+, w ramach którego kształcił się w Instytucie Muzyki Kościelnej w 
Universität der Künste w Berlinie (Niemcy). Po zakończeniu stypendium podjął regularne studia na tejże Uczelni na kierunku Improwizacja Organowa (improwizacja organowa – prof. Wolfgang Seifen, organy – prof. Paolo Crivellaro) uzyskując dyplomy Bachelor (2019) oraz Master of Music (2021)
z najwyższymi ocenami.

Oprócz cyklicznej edukacji brał także udział w licznych kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej m. in. u takich Pedagogów jak: Helmut Deutsch, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille, Peter Planyavsky, Lionel Rogg, Martin Schmeding.

Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC, Miasta Stołecznego Warszawy, Dongsan Research Foundation, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programach: „Młoda Polska” (2021) oraz stypendium twórczego (2025). Laureat II Miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych (Katowice, 2017) oraz laureat Nagrody Głównej (innych nie przyznano) na Konkursie Improwizacji w ramach
11. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka (Gdańsk, 2021).

Kierownik artystyczny i organizacyjny: Letniej Akademii Improwizacji Organowej
w Cieszynie
, Summer Evening Concerts – międzynarodowego organowego festiwalu w kościele św. Trójcy w Warszawie oraz także tamże – organowych Lunch Time Concerts. Prezes Stowarzyszenia Musica Organa Improvisata.

Od 2017 roku pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (Warszawa), gdzie jako adiunkt prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego na Wydziale Muzyki Kościelnej. W 2022 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską zatytułowaną „Akompaniament liturgiczny i improwizacja organowa jako środki wyrazu artystycznego muzyka kościelnego” (promotorzy: dr hab. Michał Markuszewski, prof. UMFC; dr hab. Michał Sławecki, prof. UMFC). Od 2020 roku zatrudniony jest jako organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie.

Roman Szlaużys (Polska)

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. J. Serafina oraz konserwatorium w Lozannie. Laureat kilku międzynarodowych konkursów organowych. Syn organisty kościelnego. Przez wiele lat pracował jako wykładowca gry na organach na UMFC w Warszawie. Od ponad 25 lat nauczyciel gry na organach w PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie. Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Posiada tytuł naukowy doktora w dziedzinie sztuki muzycznej.

Alexander Grün (Niemcy)

Alexander Grün – urodzony w 2000 roku w Oberhausen (Niemcy), studiował grę solową na organach oraz muzykę kościelną w Wyższej Szkole Muzyki i Tańca w Kolonii, a także ukończył studia magisterskie w specjalności organy w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, otrzymując najwyższe wyróżnienie.

Do jego najważniejszych pedagogów należeli Thierry Mechler (organy, fortepian, improwizacja), Otto Maria Krämer (liturgiczna gra organowa, improwizacja) oraz Benoît Mernier (organy). W czasie studiów Alexander Grün pełnił funkcję drugiego organisty bazyliki St. Marien w Kevelaer.

Jego działalność artystyczna została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. I nagrodą w kategorii improwizacji na „Prix international d’orgue Boëllmann-Gigout” w Strasburgu (2022) oraz II nagrodą ex aequo (przy nieprzyznaniu I nagrody) w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kolonii w 2021 roku.

Prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą, realizuje nagrania radiowe oraz zajmuje się działalnością pedagogiczną w zakresie gry organowej i improwizacji.

Od lipca 2024 do końca 2025 roku pracował jako kantor regionalny diecezji Moguncji z siedzibą w bazylice św. Marcina w Bingen am Rhein. Brał tam istotny udział w koncepcji i realizacji nowych organów Hildegardy w bazylice św. Marcina. Od początku 2026 roku jest organistą w kolegiacie św. Szczepana w Moguncji, słynącej na całym świecie z witraży Marca Chagalla, oraz kantorem regionalnym dla regionu Moguncji. Ponadto koordynuje dział organów i dzwonów w Ordynariacie Biskupim w Moguncji.

Gail Archer (USA)

Gail Archer jest organistką koncertową, dyrygentką chóralną oraz wykładowczynią, która poprzez swoją coroczną serię recitali w Nowym Jorku zwraca uwagę na rocznice kompozytorów lub określone tematy muzyczne. Archer była pierwszą Amerykanką, która wykonała kompletne dzieła Olivier Messiaen z okazji setnej rocznicy jego urodzin w 2008 roku. „Time Out New York” uznał ten cykl koncertów za „Best of 2008” w kategorii muzyki klasycznej i opery.

Wiosną 2024 roku Archer otrzymała granty z Harriman Institute, Columbia University oraz Vassar College na nagranie nowej płyty z bułgarską muzyką organową w sali koncertowej w Dobrich w Bułgarii; album Dobrich: A Bulgarian Odyssey ukazał się 8 kwietnia 2025 roku. Jej wcześniejsze nagrania to m.in. wydany w Polsce w 2022 roku Cantius, a także Chernivtsi: A Russian Journey, The Muse’s Voice, Franz Liszt: A Hungarian Rhapsody, Bach: The Transcendent Genius, An American Idyll, A Mystic in the Making (Meyer Media) oraz The Orpheus of Amsterdam: Sweelinck and his Pupils (CALA Records).

W 2025 roku jej europejskie tournée obejmowało Słowację, Norwegię, Szwecję, Polskę, Niemcy, Włochy oraz wyspę Sardegna. Do najważniejszych miejsc, w których koncertowała organistka, zaliczyć należy: Archikatedrę Oliwską w Gdańsku, Katedrę św. Marcina w Bratysławie, Bazylikę św. Lamberta w Düsseldorfie, Herforder Münster, Basilica Concattedrale di San Maurizio we Włoszech oraz Basilika Steinfeld.

Jest założycielką Musforum (www.musforum.org) – międzynarodowej sieci organistek, której celem jest promowanie i wspieranie ich działalności artystycznej. Pani Archer jest organistką kolegialną w Vassar College oraz dyrektorką programu muzycznego w Barnard College na Columbia University, gdzie prowadzi chór Barnard-Columbia Chorus oraz Chamber Singers. Jest również członkinią kadry Harriman Institute. W ciągu najbliższych dwóch lat będzie pełnić funkcję zastępcy dyrektora East Central European Center w Harriman Institute. Jest także dyrektorką artystyczną cyklu recitali organowych dla artystów i młodych wykonawców w zabytkowej Central Synagogue w Nowym Jorku.

Mona Hartmann (Niemcy)

Mona Hartmann urodziła się w 1994 roku w Moskwie. Studiowała muzykę kościelną (licencjat i magisterium) na Uniwersytecie Muzycznym w Detmold, gdzie uzyskała również tytuł magistra w grze na organach (Solist Orgel) u prof. dr. Martina Sandera. Następnie kontynuowała studia podyplomowe (Meisterklasse) u prof. dr. Martina Schmedinga na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku „Felix Mendelssohn Bartholdy”, które ukończyła z wyróżnieniem. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych artystów. Już w trakcie studiów Mona Hartmann została laureatką międzynarodowych konkursów organowych takich jak: Konkurs Organowy w St. Albans (Wielka Brytania), Konkurs Bachowski w Bostonie (USA), Międzynarodowy Konkurs Organowy Saint-Maurice (Szwajcaria), Międzynarodowy Konkurs Organowy w Irlandii Północnej, Konkurs Organowy Wiesbaden Bach Prize, Konkurs Organowy Rheinberger w Vaduz (Liechtenstein), międzynarodowe konkursy organowe w Wuppertalu i

Korschenbroich, Konkurs Čiurlionisa w Wilnie, Konkurs Petra Ebena w Opawie (Czechy) oraz Konkurs Fugato w Bad Homburgu.
Od kilku lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie i Stanach Zjednoczonych. Brała udział w prestiżowych festiwalach takich jak: Bachfest Leipzig, Hamburg Organ Summer, Dni Hildebrandta, Festiwal Organowy Ruhry i Festiwal Organowy w St. Albans. W swoim dorobku ma także występy w  najważniejszych katedrach w całych Niemczech, w Mozarteum w Salzburgu, Opactwie Westminsterskim, katedrze św. Pawła i katedrze Southwark w
Londynie, kościele św. Tomasza przy Piątej Alei w Nowym Jorku i wielu innych miejscach w Europie. W październiku 2022 roku zadebiutowała w Gewandhaus w Lipsku, wykonując koncert organowy Thierry’ego Escaicha. Jej koncert w Wiedeńskiej Sali Radiowej (Sendehaus Wien) był transmitowany na żywo przez Austriackie Radio (ORF), a w 2021 roku wystąpiła w Deutschlandfunk Kultur. W 2024 roku jej debiutancki album „Chaconne 1927”, nagrany na organach Walckera w Papenburgu, został wydany przez wytwórnię Aeolus.
Oprócz kariery koncertowej, Mona Hartmann zajmuje się muzyką kościelną i działalnością dydaktyczną. Zajmowała stanowiska muzyka kościelnego w Bad Driburg, w kościele św. Jana w Bremie oraz w diecezji Linz. Wykładała na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku, Uniwersytecie Muzyki Kościelnej w Herford, a także na międzynarodowych kursach i festiwalach.
W semestrze zimowym 2025/2026 została mianowana profesorem organów na Uniwersytecie Muzyki Kościelnej w Witten.

Vidas Pinkevičius i Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė (Litwa)

Vidas Pinkevičius and Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė to koncertujący organiści i  kompozytorzy o renomie międzynarodowej. Są twórcami Secrets of Organ Playing – bloga, kanału YouTube, podcastu i serwisu szkoleniowego dla tysięcy organistów z 89 krajów. Piastują także stanowisko organistów Uniwersytetu Wileńskiego, prowadzą tam też uczelnianą szkołę organową „Unda Maris”. W ciągu 28 lat wspólnej pracy zagrali ponad 450 koncertów w Danii, Estonii, Francji, Niemczech, Islandii, Łotwie, Litwie, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Ich występy były transmitowane przez Litewską Telewizję Narodową oraz SWR w Niemczech. Występowali w najważniejszych świątyniach w Europie takich jak katedra św. Pawła w Londynie i katedra Notre Dame w Paryżu. Miłośnikom muzyki organowej oferują możliwość słuchania muzyki organowej online na swoich kanałach YouTube i Spotify. Ich liczne kompozycje organowe są dostępne na stronie organduo.lt.

Krzysztof Urbaniak (Niemcy/Polska)

Krzysztof Urbaniak – profesor organów historycznych oraz kierownik Instytutu Organów i Budownictwa Organowego im. Arpa Schnitgera w Hochschule für Künste Bremen, ponadto profesor organów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, wcześniej wieloletni profesor organów Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jako wykładowca prowadzi kursy mistrzowskie m.in. na zaproszenie uczelni muzycznych, fundacji i stowarzyszeń m.in. w Tokyo, Seulu, Helsinkach, Lubece, Pradze, Trieście
i Budapeszcie.

Absolwent uczelni muzycznych w Warszawie i Stuttgarcie.


Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych, między innymi:

I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Arpa Schnitgera (Brema, 2010), Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Willema Hermansa (Pistoia, 2009) oraz V Konkursie Polskiej Muzyki Organowej (Legnica, 2002).

Juror najważniejszych międzynarodowych konkursów organowych, m.in. dwukrotnie
w Alkmaar (NL), Freibergu (DE), Lubece (DE), Musashino (JP). Koncertuje na całym świecie, wykonując co roku kilkadziesiąt solowych recitali. Ma na swoim koncie publikacje licznych solowych płyt CD dla wydawnictw polskich, niemieckich i niderlandzkich, a jego nagrania nominowane były m.in. do 
Preis der Deutschen Schallplattenkritik.

Kurator organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz wieloletni rzeczoznawca
do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Jako ekspert przygotowywał i nadzorował liczne projekty budowy nowych instrumentów w różnych stylach oraz konserwacji organów historycznych w kilku krajach Europy.

Od 2023 roku członek unikatowego w skali Europy Zespołu ds. Organów Historycznych przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa – grupy ekspertów inwentaryzujących i klasyfikujących polski zasób zabytkowych organów obejmujący ok. 10.000 obiektów.

Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu wykonawstwa muzyki organowej oraz organologii, w tym dwutomowej monografii organów fary olkuskiej.

Jest ponadto dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej
i Kameralnej w Pasłęku oraz dyrektorem artystycznym festiwali organowych Olkusza, reprezentant Olkusza z ramienia stowarzyszenia Europejskich Miast Organów Historycznych
(ECHO).

Michał Kocot (Polska)

Michał Kocot jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach oraz Freiburgu. Studiował grę organową oraz klawesynową w klasach profesorów: Józefa Serafina, Arkadiusza Bialica, Magdaleny Myczki, Andrzeja Zawiszy, Juliana Gembalskiego, Martina Schmedinga, Ludgera Lohmanna oraz Jӧrga Halubka.

Jest laureatem kilku konkursów organowych (m.in.: w Brnie, Kaliningradzie, Freibergu, Wiesbaden, Norymberdze i Poznaniu).

Dwa razy był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 roku otrzymał stypendium „Młoda Polska” przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Stefan Schmidt (Niemcy)

Stefan Schmidt, ur. w 1966 r., studiował katolicką muzykę kościelną (klasa organów: prof. Paul Heuser) w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie i w 1991 roku ukończył studia z dyplomem magisterskim.

W 1993 roku uzyskał dyplom koncertowy w zakresie gry na organach (interpretacja) w Wyższej Szkole Muzycznej Saary (Saarbrücken-Niemcy) w klasie prof. Daniela Rotha z Paryża.

Do 2004 roku Stefan Schmidt był kantorem w kościele św. Piotra w Düsseldorfie. W tym czasie działał muzycznie bardzo wszechstronnie. Oprócz pracy jako muzyk kościelny, organista koncertowy i wykładowca założył i prowadził zespół wokalny ARS CANTANDI oraz specjalizował się jako pianista w akompaniamencie pieśni.

Od 2005 roku jest organistą katedralnym w Würzburgu.

Stefan Schmidt jest cenionym na całym świecie wykonawcą i improwizatorem. Nagrał wiele płyt CD, m.in. z utworami Bacha, Schumanna, Regera, Vierne’a, Duruflégo oraz improwizacjami. Jako improwizator regularnie towarzyszy także artystycznie wartościowym filmom niemym.

Stefan Schmidt prowadzi jako profesor honorowy w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie klasę organów (interpretacja i improwizacja) na kierunku muzyki kościelnej.