XXII edycja Nocy Muzeów w Parafii Świętej Trójcy

XXII edycja Nocy Muzeów w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie zgromadziła licznych mieszkańców stolicy, turystów oraz osoby zainteresowane historią, muzyką, sztuką i dziedzictwem Reformacji. Po raz kolejny zabytkowy kościół przy placu Małachowskiego otworzył swoje drzwi dla uczestników jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Warszawy.

Wieczór rozpoczęły otwarte próby chóru Semper Cantamus. Ważnym punktem programu były również dwa koncerty organowe w wykonaniu Romana Szlaużysa oraz Damiana Skowrońskiego.

Przez cały czas trwania wydarzenia zwiedzający mogli zobaczyć egzemplarz Biblii Brzeskiej — jednego z najważniejszych zabytków polskiej Reformacji oraz jednego z najcenniejszych przekładów Pisma Świętego na język polski z XVI wieku. Prezentacja tego wyjątkowego dzieła była okazją do spotkania z historią protestantyzmu oraz kulturą dawnej Rzeczypospolitej.

W ramach Nocy Muzeów odbył się również pokaz multimedialny oraz wystawa malarstwa pod wspólnym tytułem „Rytuał Spojrzenia”. Swoje prace zaprezentowała artystka wizualna Inga Julia Dembowska, której krótkie formy video artu — tworzone na potrzeby filmów dokumentalnych, spektakli teatralnych i koncertów muzyki współczesnej — stworzyły przestrzeń refleksji nad obrazem, pamięcią i doświadczeniem patrzenia.

Uczestnicy mogli zobaczyć także obrazy Roberta Żbikowskiego. Twórczość artysty, oparta na prostych matematycznych regułach i oszczędnych środkach wyrazu, ukazywała syntetyczny obraz świata materii i architektury.

Zwieńczeniem wieczoru była wspólna modlitwa o godzinie 22:45. Pośród zwiedzania, spotkań i rozmów uczestnicy zatrzymali się na chwilę refleksji, prosząc o błogosławieństwo dla Warszawy i wszystkich jej mieszkańców.

Cieszymy się, że nasza Parafia mogła ponownie być współorganizatorem kolejnej edycji Nocy Muzeów i gościć tak wielu mieszkańców Warszawy oraz turystów.