11 wrz EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA NA CMENTARZU EWANGELICKO-AUGSBURSKIM
Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach edukacyjnych pod opieką przewodnika, które odbędą się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie. Podczas spacerów będzie można zwiedzić odrestaurowane, zabytkowe kaplice grobowe znajdujące się na terenie nekropolii (Kaplica Halpertów, Kaplica K.Granzowa czy Kaplica H.Junga), a także poznać wiele przykładów niezwykłej sztuki sepulkralnej, z arcyciekawym komentarzem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Spacery odbędą się w następujących terminach:
– sobota, 9 września, godz. 11:00
– niedziela, 17 września, godz. 11:00
Zbiórka osób chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu będzie miała miejsce przy bramie wejściowej, obok budynku Kancelarii Cmentarza.
Dokładny adres: ul. Młynarska 54/56/58, 01-171 Warszawa.
Dogodny dojazd komunikacją miejską – linie tramwajowe 20, 23 oraz 24. Wejście na cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku o nazwie „Długosza”.
Linie 20 oraz 23 dojeżdżają do przystanku „Długosza” m.in. ze stacji Metro Ratusz Arsenał (I linia metra – M1) oraz Metro Dworzec Wileński (II linia metra – M2), a także z przystanku Stare Miasto.
Linia 24 dojeżdża do przystanku „Długosza” m.in. ze stacji Metro Rondo Daszyńskiego (II linia metra – M2) oraz Metro Centrum (I linia metra – M1).
—
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ulicy Młynarskiej w Warszawie został założony 2 maja 1792 roku.
Znajduje się na liście Pomników Historii. Status ten jest przyznawany zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
Na terenie tego zabytkowego, założonego w XVIII wieku cmentarza spoczęło wiele znanych i zasłużonych postaci. Każde dziecko zna charakterystyczne logo „E.Wedel” z tabliczek najstarszej polskiej fabryki czekolady. To właśnie na cmentarzu przy ul. Młynarskiej znajduje się grób rodzinny Wedlów. Podobnie jak groby autora pierwszego Słownika Języka Polskiego, – Samuela Bogumiła Linde albo autorki „Sztuki kochania” – Michaliny Wisłockiej, by wymienić tylko kilka z wybitnych postaci.
Zapraszamy!