01 cze Zjazd Chórów i Święto Muzyki
W dniach 13-14. 05. 2017 r. odbył się w Lublinie „Ekumeniczny Zjazd Chórów” zorganizowany przez lokalną Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy. Wydarzenie było jednocześnie Świętem Muzyki na 700-lecie Miasta Lublina i elementem obchodów 500 lat reformacji.
Przybyło dziewięć chórów z Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ale również z innych Kościołów (wg kolejności wystąpień): Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyr. Andrzeja Boubleja, Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi pod dyr. Adama Świderskiego, Chór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Gloria z Brześcia (Białoruś) pod dyr. Oleski Zvorykiny, Chóry Semper Canta mus i Vox Gaudii z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie pod dyr. Zuzanny Kuźniak, Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia pod dyr. Katarzyny Rudkowskiej, Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie pod dyr. Adama Załęskiego, Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Concordia ze Zgierza pod dyr. Magdaleny Szymańskiej, Chór Cum Sanctis Parafii Rzymskokatolickiej Matki Boskiej Różańcowej w Lublinie pod dyr. Barbary Pazur.
Koncert prowadzili Natalia Zanni-Lewandowska i Sławomir Jacek Żurek.
Jako pierwsza wystąpiła Magdalena Cieślar, która wykonała Arię Quia respexit z Magnifikatu D-dur (BVW 243) Jana Sebastiana Bacha.
Każdy z chórów wykonał a cappella jeden utwór ze swojego repertuaru oraz z orkiestrą jeden z chorałów Jana Sebastiana Bacha. Na zakończenie Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzony przez Monikę Mielko-Remiszewską, Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie oraz soliści wykonali z orkiestrą Kantatę Ein feste Burg ist unser Gott (BWV 80) Jana Sebastiana Bacha.
Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na spotkanie integracyjne w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie czekały na nas przeróżne pyszności z grilla. Nie obyło się oczywiście bez wspólnych śpiewów.
W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie z okazji Ekumenicznego Zjazdu Chórów – Święta Muzyki na 700-lecie Lublina i 500-lecie Reformacji. Kazanie wygłosił ks. Jan Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Po nabożeństwie gospodarze podjęli nas w ogrodzie Kościoła Świętej Trójcy poczęstunkiem.
Następnie nasze dwa chóry udały się na zwiedzanie Lublina z przewodnikiem. Zobaczyliśmy Stare Miasto, Muzeum na Zamku i Kaplicę Zamkową z przepięknymi freskami z XV wieku.
Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do Warszawy w godzinach wieczornych.
Księdzu proboszczowi Piotrowi Gasiowi i Radzie Parafialnej dziękujemy serdecznie za umożliwienie nam udziału w tym zjeździe, a naszej dyrygentce, pani Zuzannie Kuźniak, za doskonałą organizację.
Wiktoria Melech (Semper Cantamus)
foto: