Noc Muzeów po raz drugi w kościele Świętej Trójcy


Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie po raz drugi bierze udział w projekcie NOC MUZEÓW. Wprawdzie kościół Świętej Trójcy zbudowany w latach 1778-1781 nie jest muzeum, a żywym centrum religijnym, ekumenicznym oraz kulturalnym, to strategiczne położenie oraz znaczenie najstarszego kościoła luterańskiego na Mazowszu, jest kolejną okazją do zapoznania warszawiaków oraz mieszkańców innych miast, a także gości zagranicznych przybywających specjalnie na Noc Muzeów do stolicy z historią naszego kościoła. Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się już 15 maja!

Kościół Świętej Trójcy otwarty będzie od godz. 18:00 do godz. 2:00. Noc Muzeów zainaugurujemy biciem w dzwony, co będziemy powtarzać co godzinę do północy. Dzwony w chrześcijańskiej tradycji są zaproszeniem do wejścia w progi świątyni i do modlitwy. Jednak nie tylko dźwiękiem, ale i światłami będziemy zachęcać zwiedzających do odwiedzenia naszego kościoła, który w trakcie Nocy Muzeów będzie oświetlony kolorową iluminacją wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Podobnie jak w roku ubiegłym pierwsze 153 osoby, które przybędą do kościoła otrzymają „owoc nakazany” – jabłko. Liczba jest nawiązaniem do 153 ryb, które apostołowie złowili po zmartwychwstaniu Chrystusa nad Morzem Tyberiadzkim.

W trakcie Nocy Muzeów odbędą się trzy, około półgodzinne koncerty pt. „PRZEBOJE MUZYKI ORGANOWEJ” w wykonaniu prof. Jerzego Dziubińskiego. Kościół Świętej Trójcy może poszczycić się najlepszym instrumentem koncertowym tej klasy. Zaprezentowane zostaną znane dzieła Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehude i, z okazji Roku Chopinowskiego, Fryderyka Chopina, który w kwietniu 1825 roku koncertował w naszym kościele przed carem Aleksandrem I. Z tego powodu kościół Świętej Trójcy znajduje się na szlaku turystycznym śladami Chopina i odwiedzany jest przez wiele grup z Polski i z całego świata. Koncerty organowe rozpoczynać się będą o 20:00, 21:00 oraz 22:00.

godz. 23:00 zaśpiewa chór Varsoviae Regii Cantores pod dyr. Joanny Malugi, prezentując znane dzieła J. S. Bacha, G. F. Haendla, W. A. Mozarta i innych kompozytorów.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć kościół, również na emporach, zwiedzić obszerne podziemia, zakrystię, w której przygotowana będzie wystawa strojów liturgicznych duchowych ewangelickich, XVIII-wieczne pieczęcie parafii oraz naczynia liturgiczne.

Przed ołtarzem wystawiony jeden z niewielu ocalałych egzemplarzy Biblii Brzeskiej (tzw. Biblia Radziwiłłowska z XVI w). Do dyspozycji zwiedzających będą również wolontariusze Parafii Świętej Trójcy, którzy będą odpowiadać na pytania, dotyczące historii, doktryny i duchowości Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W przestronnych podziemiach kościoła Świętej Trójcy studenci pracowni malarstwa prof. Stanisława Baja warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują swoje obrazy. Wystawa zatytułowana „BAJ-ki w podziemiu” na sposób tradycyjny i nowoczesny zaprezentuje twórczość młodego pokolenia artystów. Wystawa otwarta będzie od godz. 18.00 do godz. 2.00, a jej wernisaż odbędzie się o godz. 22.30 po ostatnim koncercie. Wystawę będzie można zobaczyć również w niedzielę 16 maja w godzinach otwarcia kościoła.

Ponieważ kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie bez przesady można nazwać kolebką polskiego ekumenizmu, chcemy w tym roku zaprosić warszawiaków na krótką, wieczorną modlitwę ekumeniczną, która rozpocznie się punktualnie o północy. Kościół Świętej Trójcy jest jednym z dwóch kościołów protestanckich na świecie, w którym kazanie wygłaszało dwóch papieży (drugim jest od marca br. kościół luterański w Rzymie). ZAPRASZAMY!