29 lis Wizyta Diakonii Amsterdamskiej
W dniach od 26 do 29 listopada na zaproszenie Rady Parafialnej Parafii Świętej Trójcy przybyła do Warszawy 6-osobowa delegacja Diakonii Parafii Ewangelicko-Luterańskiej w Amsterdamie, z którą współpracujemy od 28 lat. W 1. Niedzielę Adwentu wraz z holenderskimi współwyznawcami przeżywaliśmy wspólnotę Słowa Bożego i Sakramentu Wieczerzy Świętej. Słowo Boże zwiastowała ks. Marieke Brouwer ze Starego Kościoła Luterańskiego (Oude Kerk) w Amsterdamie.
W piątek holenderscy goście spotkali się z przedstawicielami warszawskiej grupy diakonijnej, odpowiedzialnej za kontakty z Amsterdamem, a także przedstawicielami parafialnej Komisji Diakonijnej. Dokonano analizy dotychczasowej pomocy oraz dyskutowano nad kontynuowaniem współpracy. Delegacja spotkała się również z p. Wandą Falk, dyrektor generalną Diakonii Polskiej w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej.
Wieczorem odbyło się spotkanie holenderskich gości z członkami Rady Parafialnej. Zaproszeni zostali również przedstawiciele Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. – Cieszymy się z 28 lat wspólnych kontaktów, ale musimy mieć świadomość, że sięgają one znacznie dłuższego czasu, bo już początków holenderskiego osadnictwa w XVIII wieku, które dokumentuje wystawa Muzeum Etnograficznego, znajdująca się obecnie w Lutheraneum – powiedział p. Andrzej Weigle, kurator Parafii Świętej Trójcy. O pracy diakonijnej mówił również p. Hanne Wilzing, sekretarz Diakonii Amsterdamskiej oraz ks. Marcin Kotas, proboszcz administrator Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
Następnego dnia Holendrzy uczestniczyli w modlitwie przy grobie ks. Adama Pilcha, którą poprowadził ks. Marcin Kotas. Zwiedzili Warszawę oraz Muzeum Fryderyk Chopina. Popołudniu wzięli udział w ogólnopolskiej inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, podczas której pozdrowienia w imieniu Diakonii Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Holandii przekazał p. Hanne Wilzing.
Niedzielne nabożeństwo z bogatą oprawą muzyczną, którą zapewnił chór Varsoviae Regii Cantores pod dyr. Joanny Malugi, miało charakter polsko-holenderski. Członkowie Rady Parafialnej oraz nasi współwyznawcy z Holandii czynnie zaangażowali się w liturgię nabożeństwa, a Słowa Ustanowienia zostały wypowiedziane wspólnie przez ks. Brouwer i ks. Piotra Gasia.
Odnosząc się do tekstów liturgicznych 1. Niedzieli Adwentu oraz znaczeniu nowego okresu liturgicznego w życiu Kościoła ks. Brouwer podkreślała w swoim kazaniu przełomowe znaczenie przyjścia Chrystusa: – Chrystus poskładał rozproszoną ludzkość w całość. Przywrócił ludziom pierwotny sens ich egzystencji, poprowadził do samego Boga. Sekretem Jezusa była bezwarunkowa miłość do życia, zwłaszcza do ludzi, miłość, którą czerpał ze źródła Miłości, od samego Boga. Chrystus dotykał się tych, od których wszyscy się odwracali; upadłych podnosił oraz przywracał życie tym, którzy zostali uznani za martwych. W oczach każdego człowieka widział odzwierciedlenie Boga. Zwiastował Królestwo, którego był Królem – mówiła ks. Brouwer.
W Lutheraneum odbyło się spotkanie parafialne, podczas którego Hanne Wilzing zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące historii i działalności Parafii i Diakonii Amsterdamskiej. Gert Jan de Mooij, skarbnik Diakonii, przekazał na ręce p. Andrzeja Weigle pamiątkowy prezent – rycinę, przedstawiającą Nowy Kościół Luterański w Amsterdamie, którego bryła do złudzenia przypomina kościół Świętej Trójcy w Warszawie. Następnie Holendrzy wraz z ks. ks. Piotrem Gasiem i Waldemarem Wunszem zwiedzili Tabitę, gdzie dzięki pomocy Diakonii Amsterdamskiej zainstalowano nową windę dla pensjonariuszy.
Przed odlotem do Amsterdamu, Holendrzy spotkali się również z p. Anną Wrzesińską z Biura Biskupa Kościoła, odpowiedzialną za koordynację kontaktów polsko-holenderskich w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.
Grupą holenderską opiekowali się wolontariusze z polskiej grupy Diakonii Amsterdamskiej oraz duchowni i pracownicy Parafii Świętej Trójcy.
***
O historii łabędzia i holenderskich luteranach
Początki Parafii Ewangelicko-Luterańskiej w Amsterdamie sięgają XVI wieku. Parafia została erygowana w 1588 roku. Należeli do niej uciekinierzy z Antwerpii i Niemiec, a w późniejszym czasie również emigranci ze Szwecji i Gujany Holenderskiej (Surinam). Logo Parafii i Diakonii Amsterdamskiej jest łabędź, który obok Róży Lutra jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli holenderskich luteranów. Nawiązuje on do historii sprzed Reformacji, a konkretnie do czeskiego reformatora ks. Jana Husa, który decyzją Soboru w Konstancji (1415) został spalony na stosie mimo cesarskiego glejtu bezpieczeństwa. Gdy Husa prowadzono na stos miał powiedzieć: teraz chcecie spalić gęś (Hus znaczy ‘gęś”), ale za sto lat pojawi się łabędź, którego nie dostaniecie. Holenderscy luteranie odnosili tę ‘przepowiednię’ do wittenberskiego Reformatora, ks. dr. Marcina Lutra. Do dziś na wielu witrażach i obrazach w Holandii, ks. Luter przedstawiany jest wraz z łabędziem, który zdobi nieraz wieże luterańskich kościołów.
***
Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji fotograficznej!
foto: Brunon Sikora/Krzysztof Kozerski/Aldona Karska