Wizyta w Amsterdamie


W dniach od 7 do 10 maja przebywała w Amsterdamie na uroczystościach związanych z 375-leciem Starego Kościoła Luterańskiego (Oude Kirk) – 5-osobowa delegacja naszej parafii w składzie: ks. proboszcz Piotr Gaś oraz Krystyna Rynkiewicz i Piotr Dreger jako członkowie Grupy Diakonii Amsterdamskiej, Paulina Nowaczyk i Jagoda Grudzień – studentki, członkinie Koła Studenckiego parafii. 

Głównym celem zaproszenia był udział w uroczystościach 375. jubileuszu Starego Kościoła Luterańskiego w Amsterdamie. Dokładna data przypadała 25 grudnia 2008, ale holenderskim zwyczajem uroczystość przeniesiono na cieplejszą porę roku, tj. na 9 maja 2009. Tego dnia zorganizowano w kościele całodzienne Sympozjum, podczas którego wykład na temat przyszłości Kościoła wygłosił ks.Piotr Gaś, a tłumaczył miejscowy proboszcz, ks. Andreas Woehle.

Wystąpienie to spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem i stanowiło dobry przyczynek do rozmów. Dyskutowano głównie nad przyszłością Kościoła luterańskiego. Zadawano pytanie, czym jest dla każdego z nas przynależność do Kościoła i co wyróżnia ten Kościół spośród innych. W sobotę delegacja poznawała różne formy działalności diakonii w Amsterdamie.

W niedzielę braliśmy udział w nabożeństwie jubileuszowym, które odprawił ks. Andreas Woehle wspólnie z ks. Gasiem. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z parafianami i przekazaliśmy im od naszej parafii witraż z Różą Lutra oraz drewniany krzyż autorstwa naszego współwyznawcy z Karpacza. Na zakończenie naszej wizyty pokazano nam piękne Sale Muzeum Luterańskiego, mieszczącego się w budynku zabytkowego domu opieki. Wielkie wrażenie zrobiły na nas zgromadzone tam dzieła sztuki – dwie Biblie ozdobione rysunkami z roku 1648, piękne obrazy, naczynia liturgiczne, różnego rodzaju pamiątki, w tym z Polski.

Nasze studentki miały nieco inny plan wizyty. Poznawały prace wolontariuszy i brały udział w różnych spotkaniach młodzieżowych. Delegacja wróciła do Polski naładowana dobrą energię i wdzięczna Bogu (i Holendrom) za moc nowych doświadczeń i niezwykłych przeżyć.

Krystyna Rynkiewicz

fot. K. Rynkiewicz/H. Wilzing