Varsavianiści w Świętej Trójcy

17 grudnia pasjonaci Warszawy ze stołecznych szkół wyższych przybyli do naszego kościoła na trzy prelekcje oraz koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu chóru kameralnego Varsoviae Regii Cantores pod dyr. Joanny Malugi.

Spotkanie rozpoczął dr Marek Ostrowski, kierujący varsvavianistycznym projektem, a gości w imieniu Parafii Świętej Trójcy przywitał p. Andrzej Weigle, kurator.

Prelekcje rozpoczęły się od wykładu p. Tadeusza Świątka z Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, znanego varsavianisty, który opowiedział o najważniejszych postaciach związanych z przemysłową i kulturową historią Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem osób wyznania ewangelickiego.

Z kolei Dariusz Bruncz, pracownik Parafii Świętej Trójcy, mówił o podstawowych zasadach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ze szczególnym uwzględnieniem pytań, jakie stawiane są przez uczestników zorganizowanych grup, odwiedzających nasz Kościół.

W swojej prezentacji dr Marek Ostrowski wyjaśnił, co dokładnie oznacza „samo centrum Warszawy”, przybliżając informacje, dotyczące geodezyjnego środka Warszawy znajdującego się dokładnie pod kopułą kościoła Świętej Trójcy, a także innych ciekawostek geodezyjno-kartograficznych związanych z naszym miastem.

Uwieńczeniem wieczoru był wyśmienity występ chóru Varsoviae Regii Cantores, który zaprezentował kolędy – słowiańskie, a także z obszaru anglosaskiego.


foto: Marek Ostrowski