Nabożeństwa & publikacje z okazji Święta Reformacji

Jak co roku w Święto Reformacji (31 października) odbyło się w kościele Świętej Trójcy nabożeństwo reformacyjne połączone z Sakramentem Ołtarza. Uczestniczyli w nim wierni i duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, metodystycznego, adwentystycznego oraz rzymskokatolickiego. Kazanie wygłosił ks. Piotr Gaś, proboszcz Parafii Świętej Trójcy.

Liturgię wstępną poprowadzili duchowni naszej parafii: ks. Piotr Gaś, ks. Karol Niedoba oraz diak. Małgorzata Gaś. Po Wyznaniu Wiary słowa pozdrowienia i refleksji nt. znaczenia reformacji dziś wygłosił ks. Michał Jabłoński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Liturgię spowiednią poprowadził ks. superintendent Zdzisław Kamiński, proboszcz warszawskiej parafii metodystycznej, który uczestniczył również w liturgii komunijnej.

 

 

„Nasza wiara”

 

 

Przy wyjściu z kościoła dostępne były bezpłatne egzemplarze wznowionego wydania ksiązki teologa ewangelicko-reformowanego Emila Brunnera „Nasza wiara”, która ukazała się staraniem naszego parafianina, p. Huberta Karbowego. Tłumaczenia książki dokonał na początku lat sześćdziesiątych ks. sen. Ryszard Trenkler.

 

 

Przewodnik po cmentarzu

 

Po nabożeństwie odbyła się w Lutheraneum prezentacja przewodnika po cmentarzach ewangelickich na Woli. Pomysłodawcą, autorem i wydawcą przewodnika jest pan Andrzej Cereniewicz – z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania fotograf i pasjonat sztuki cmentarnej (sepulkralna). Przy okazji zeszłorocznej Pamiątki Umarłych zwrócił się on do nas z propozycją przygotowania przewodnika po obu warszawskich cmentarzach ewangelickich, na wzór opracowanego wcześniej przez niego, przewodnika praktycznego po Cmentarzu Powązkowskim. Dzięki udostępnionym przez Parafię kontaktom, autorowi udało się dotrzeć do części rodzin pochowanych osób oraz innych varsawianistów, a tym samym wzbogacić warstwę informacyjną, ale także ilustracyjną (np. historyczne reklamy firm, zdjęcia opisywanych osób) publikacji. Kilka osób z obu parafii luterańskich i z parafii reformowanej włączyło się także w korektę merytoryczną i redakcyjną przewodnika.

Ma on charakter „spacerownika”, który po wybranych przez autora trasach (3 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim i 1 na cmentarzu ewangelicko-reformowanym) prowadzi nas wśród najciekawszych nagrobków i najbardziej interesujących postaci czy rodzin spoczywających na tych nekropoliach. Łącznie opisanych jest ponad 250 osób i 150 grobowców.

Od czasu wydania publikacji Eugeniusza Szulca pod koniec lat 80. jest to pierwsza większa pozycja wydawnicza dotycząca naszych cmentarzy. Mamy nadzieję, że zarówno dla osób mających tu pochowanych swoich bliskich, jak i dla wszystkich innych zainteresowanych historią i sztuką sepulkralną będzie ona cenną i przydatną pomocą w odkrywaniu tych najpiękniejszych cmentarzy stolicy.

 

 

W wigilię święta…

 

 

W wigilię Święta Reformacji – 19. Niedzielę po Trójcy Świętej – nabożeństwo komunijne z kościoła Świętej Trójcy transmitowała na żywo telewizja Religia.tv, którego fragmenty udostępnimy niebawem w sieci. Podczas nabożeństwa wystąpił chór parafialny wzmocniony przez chór kameralny Modo Maiorum pod dyr. Michała Straszewskiego, a na instrumentach muzycznych grali Jerzy Dziubiński (organy) oraz Lubomir Jarosz (trąbka). Według danych Religia.tv nabożeństwo oglądało ponad 10.500 osób.

foto: AKarska