Ogromny sukces polsko-szwedzkiego koncertu św. Łucji

5 grudnia w kościele Świętej Trójcy odbył się koncert z okazji dnia św. Łucji, szwedzkiego święta światła. Główną atrakcją koncertu był występ chóru dziewczęcego i chłopięcego z Parafii Katedralnej w Uppsali pod dyr. Margarete Raab połączony z tradycyjną procesją św. Łucji. Koncert zorganizowała Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie oraz Ambasada Szwecji. W trakcie koncertu wystąpił również Chór dziecięcy Parafii Świętej Trójcy oraz Chór rodzinny Vox Gaudii pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

Wspólny trud opłacił się ponad wszelkie prognozy. Do wspaniale oświetlonego kościoła Świętej Trójcy przybyło nie 300 – jak planowaliśmy – a grubo ponad 800 osób. Powstała nawet potrzeba otworzenia najwyższej empory tak, aby wszyscy mogli się pomieścić w kościele.

Koncert rozpoczął się od pozdrowienia proboszcza Parafii, ks. Piotra Gasia oraz ambasadora Szwecji Staffana Herrströma. Pan Ambasador przypomniał, że chór chłopięcy jest najstarszym chórem chłopięcym w Szwecji i został założony przez legendarnego arcybiskupa Uppsali, Nathana Söderbloma, architekta współczesnego ruchu ekumenicznego oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Następnie wystąpił chóry naszej Parafii – dziecięcy i Vox Gaudii – które zaprezentowały pieśni adwentowe. Po ostatniej pieśni polskiego chóru zgasły światła w kościele, który stopniowo wypełniał śpiew tradycyjnej pieśni o świętej Łucji. Do kościoła weszła procesja św. Łucji z zapalonymi świecami. Chór zaprezentował tradycyjne szwedzkie pieśni adwentowe i świąteczne. Po koncercie ks. Kristin Windolf Granberg z Parafii Katedralnej w Uppsali oraz ks. Piotr Gaś zmówili modlitwy w języku szwedzkim i polskim w intencji naszych parafii, Kościołów, biskupów, a także pokoju na świecie. Wspólnie modliliśmy się w języku polskim i szwedzkim słowami Modlitwą Pańską, a na koniec duchowni udzielili błogosławieństwa po szwedzku i po polsku.

W Lutheraneum przygotowany został skromny poczęstunek – serwowano szwedzkie kanapki, grzane wino bezalkoholowe (glögg) oraz cynamonowe ciasteczka. Rozdawane były również światełka odblaskowe. Ci, którzy wykazali się cierpliwością mogli wysłuchać w podziemiach spontanicznego wystąpienia chórzystów, którzy otrzymali szczególne podziękowania od Ambasadora Szwecji.

Oprócz Ambasady Szwecji i Parafii Świętej Trójcy przeprowadzenie koncertu wsparły skandynawskie linie lotnicze SAS, firma VOLVO, Vasa, a także Coreflect (producent światełek odblaskowych). W organizacji przedsięwzięcia pomogli wolontariusze z Komisji Diakonijnej naszej Parafii, katecheci oraz studenci skandynawistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

O koncercie św. Łucji szeroko informowały warszawskie media oraz serwisy społecznościowe. Wśród uczestników koncertów było bardzo dużo Szwedów mieszkających w Warszawie, w tym pracowników Ambasady, szwedzkich firm i studentów. Przybyli nie tylko warszawiacy, ale także turyści z wielu krajów europejskich.

>> Link do notki w Gazecie Wyborczej

foto: Krzysztof Kozerski

foto: Michał Łupienko