Obraz Ludwika Jenikego przekazany

W Ostatnią Niedzielę po Epifanii (17 stycznia) odbyło się uroczsyte przekazanie obrazu Ludwika Jenikego, prezesa Kolegium Kościelnego (Rady Parafialnej) naszej Parafii w latach 1877-1898, wybitnego tłumacza literatury J. W. Goethego, redaktora „Tygodnika Ilustrowanego” i autora „Kroniki zboru ewangelicko-augsburskiego w Warszawie” (1891).

Do przekazania obrazu doszło podczas nabożeństwa przedpołudniowego przed błogosławieństwem, w którym uczestniczyła liczna delegacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP). W imieniu ASP w Warszawie obraz przekazał prof. Krzysztof Chmielewski, prodziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Słowa podziękowania wygłosił curator Parafii, p. Andrzej Weigle oraz ks. proboszcz Piotr Gaś. Rozłożone w czasie odzyskanie obrazu było możliwe dzięki inicjatywie prof. ASP Joanny Szpor.

Autorem obrazu Ludwika Jenikego był Cyprian Jelita Słupski, który studiował u Wojciecha Gersona (członka Parafii Świętej Trójcy i prezesa Kolegium przez trzy lata zaraz po kadencji Ludwika Jenikego). Portret powstał na zamówienie naszej Parafii w 1913 roku już po śmierci Jenikego. W czasie zawieruchy wojennej portret zaginął. Po wojnie odnalazł się i został przekazany Wydziałowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP. Obraz znajdował się przez wiele lat w gabinecie prof. Bohdana Marconiego, który dokonał konserwacji obrazu. Przez długi czas nikt nie wiedział kogo obraz przedstawia. Identyfikacji dokonał dopiero w latach 90. XX wieku p. Maciej Krajewski, artysta grafik, absolwent ASP z 1975 r. Obraz konserwowany był wówcas w pracowni prof. dr Joanny Szpor.

foto: Brunon Sikora/DB