Obchody za nami, a reformacja wciąż trwa

Od 26 do 29 października br. odbywały się w Warszawie centralne obchody 500 lat reformacji. Równocześnie z nimi nie zabrakło wydarzeń parafialnych z okazji radosnego jubileuszu, a część z nich była integralną częścią centralnych obchodów. Bez przesady można powiedzieć, że gruntownie wyremontowany kościół Świętej Trójcy był sercem obchodów, choć uroczystości reformacyjne odbywały się w wielu miejscach stolicy.

Warto podkreślić, że przez ponad tydzień obchody reformacyjne były reklamowane przez warszawski Zakład Transportu Miejskiego – do udziału w weekendzie zapraszał 10-sekundowy spot w tramwajach, metrze i autobusach. W mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Instagram), w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, w audycjach radiowo-telewizyjnych pojawiało się mnóstwo informacji o jubileuszu 500 lat reformacji. Z inicjatywy naszej Parafii Radio Kolor wyemitowało krótkie rozmowy z przedstawicielami naszej Parafii: ks. Piotrem Gasiem, p. Igorem Chalupcem, prof. Juliuszem Gardawskim, p. Olgą Sztejnert-Roszak oraz p. Andrzejem Weigle (bezpośredni link).

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów 20 października zainaugurowano w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) wystawę „Czytaj i osądź czystym sercem”. Otwarcia dokonał Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog. Ponadto w Archiwum Akt Dawnych można było oglądać oryginał aktu Konfederacji Warszawskiej.

Obchody parafialne jubileuszu 500 lat reformacji były w dużej mierze połączone z obchodami centralnymi. Nie zabrakło jednak wydarzeń ściśle odnoszących się do życia warszawskiego Zboru Świętej Trójcy. I tak 22 października odbyło się nabożeństwo konfirmacyjne połączone z poświęceniem przez Biskupa Kościoła nowej ambony i chrzcielnicy.

24 października w kościele Świętej Trójcy rozbrzmiały egzotyczne dźwięki Zespołu Osjan w ramach Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Koncert „Roots” (Korzenie) zorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Parafią Świętej Trójcy zgromadził wielu słuchaczy.

26 października odbyło się pierwsze wydarzenie wydłużonego Weekendu Reformacyjnego: koncert „Pochwal Mój duchu Mocarza przez 500 lat Reformacji”, który był jednocześnie obroną pracy doktorskiej p. Joanny Korczago. Podczas koncertu zaprezentowano różne interpretacji jednej z najbardziej znanych pieśni ewangelickich skomponowanej przez ks. Joachima Neandera. W programie koncertu znalazły się utwory chóralne a cappella oraz wokalno-instrumentalne z różnych epok od Kantaty BWV 137 Jana Sebastiana Bacha, poprzez współczesne dzieła autorstwa Pawła Łukaszewskiego oraz stosunkowo mało znanych w naszym kraju niemieckich kompozytorów muzyki chóralnej, takich jak m. in.: Hugo Distler, Klaus Fischbach, Ernst Pepping i Friedrich Zipp, aż po światowe prawykonanie utworu „Kantata o Duchu” Zuzanny Falkowskiej, powstałego specjalnie na tę okazję.  Pierwsza część koncertu była transmitowana na żywo na Facebooku.

27 października na wschodnim ryzalicie kościoła Świętej Trójcy zaprezentowany został videomapping, dotyczący dziejów reformacji i teraźniejszości Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Próba generalna odbyła się dzień wcześniej przy bardzo niekorzystnej aurze, ale już następnego dnia było zdecydowanie lepiej i audiowizualna prezentacja przyciągała wielu widzów od godz. 18:00-22:00 – słuchali i obserwowali nie tylko parafianie, oficjalni goście wracający z koncertu reformacyjnego w Filharmonii Narodowej, ale też przechodni, gdyż dźwięk odtwarzanego co niespełna 10 minut filmu słyszalny był w całej okolicy. Wśród obserwujących byli goście z zagranicy, w tym zwierzchnicy kilku Kościołów ewangelickich z Niemiec oraz sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej.

 

28 października działo się najwięcej: od rana otwarty był kościół Świętej Trójcy, w którym dyżur pełniły panie z Komisji Diakonijnej oraz wolontariusze. W kościele pod opieką p. Elżbiety Byrtek działał kącik dla dzieci, było stanowisko informacyjne Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i punkt sprzedaży literatury reformacyjnej, a w Lutheraneum poczęstunek. Niedaleko kościoła zatrzymywał się zabytkowy autobus reformacyjny, który pokazywał miejsca związane z ewangelikami warszawskimi różnych wyznań.

O godz. 11:00 na drugiej emporze odbył się wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej ks. bp. Juliuszowi Burschemu, a o g. 13:00 prezentacja książki „Ewangelicki kościół Świętej Trójcy w Warszawie” z udziałem autorów. Książka pod redakcją naukową dr. Karola Guttmejera jest pracą zbiorową obejmującą zagadnienia historyczne, architektoniczne i społeczno-kulturowe związane z kościołem Świętej Trójcy i warszawskim Zborem. Spotkanie z autorami poprowadził dr Marcin Jacoby. Więcej o książce TUTAJ.

Wcześniej jednak – w samo południe – mogliśmy spotkać się na modlitwie. Transmitowane na żywo nabożeństwo Słowa Bożego nawiązywało do jednego z haseł globalnych obchodów 500 lat reformacji „Człowiek nie na sprzedaż” – nabożeństwo poprowadził ks. Piotr Gaś, a kazanie wygłosił ks. Pekka Huokuna z Helsinek, odpowiedzialny w Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Finlandii za jubileusz reformacyjne. Tekst kazania ks. Huokuny można przeczytać TUTAJ. Mimo bardzo niekorzystnej pogody w nabożeństwie uczestniczyło sporo osób.

Czym byłaby reformacja bez sporów i debat. Dlatego też o godz. 15:00 odbyła się w kościele debata „Ewangelik – obywatel | Katolik – obywatel”, w której udział wzięli: poseł Urszula Pasławska, dr Gerhard Gnauck, ks. prof. Andrzej Perzyński i red. Grzegorz Polak. Debatę otworzył Marcin Pera z Klubów Tygodnika Powszechnego, a prowadził Dariusz Bruncz. Współorganizatorem dyskusji panelowej był Klub Tygodnika Powszechnego oraz Parafia, a wsparcia finansowego i organizacyjnego udzieliła Fundacja Konrada Adenauera. Zarówno podczas prezentacji książki i debaty akompaniament muzyczny zapewniła Anna Gaś.

Jeśli komuś mało było wrażeń, mógł wieczorem odwiedzić siostrzany kościół ewangelicko-reformowany, gdzie została wykonana Kantata Reformacyjna. Dotychczas zapis koncertu na Facebooku (Luter2017.pl) obejrzało już ponad 10 tys. osób! Kantata przygotowana staraniem stołecznej Parafii reformowanej do słów Jacka Cygana była wielkim wydarzeń duchowym i muzycznym. Narratorem kantaty był Andrzej Seweryn, a wykonawcami była w zdecydowanej większości młodzież – utwór był połączeniem różnych stylów od organowego do współczesnych brzmień w stylu gospel i muzyki popularnej. Ogromny trud opłacił się.

Punktem kulminacyjnym obchodów centralnych i parafialnych było nabożeństwo niedzielne z udziałem gości z kraju i zagranicy. W wypełnionym po brzegi kościele Świętej Trójcy kazanie wygłosił ks. bp Munib A. Younan, emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej oraz b. prezydent Światowej Federacji Luterańskiej. Kazanie dostępne jest TUTAJ.

Na początku nabożeństwa słowa pozdrowienia skierowali w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski. Jako reprezentant Polskiej Rady Ekumenicznej przemówił bp M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Ważnym wydarzeniem było pozdrowienie bp. Markusa Dröge, biskupa Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc, który przekazał rodzinie ks. bp. Juliusza Bursche odnalezione niedawno dokumenty potwierdzające miejsce pochówku i datę męczeńskiej śmierci bp. Burschego, dawnego diakona i proboszcza Parafii Świętej Trójcy oraz Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Po nabożeństwie odbyło się w sali parafialnej spotkanie potomków bp. Burschego z berlińskim gościem, Biskupem Kościoła przy udziale ks. Piotra Gasia.

W liturgii nabożeństwa wzięły udział osoby reprezentujące różne grupy wiekowe, środowiska kościelne i narodowości – aktywnie uczestniczyły dzieci z naszej parafii. Liturgia łączyła elementy tradycyjne i współczesne, a oprawę muzyczną zapewniły dwa chóry – Vox Gaudii, a także Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), która wykonywała utwory solowe przy akompaniamencie prof. Jerzego Dziubińskiego (organy). Podczas nabożeństwa na fortepianie grała również Anna Gaś. Liturgię spowiednią prowadził biskup diecezji warszawskiej ks. Jan Cieślar, a komunijną ks. bp Jerzy Samiec i ks. dr Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej. Błogosławieństwa udzielił Biskup Kościoła. Nabożeństwo było transmitowane na żywo na Facebooku, a 31 października w Drugim Programie Polskiego Radia nadano retransmisję.

Obchody centralne 500 lat reformacji pokazały – szczególnie w opinii gości z spoza Warszawy i Polski – że Kościół żyje i reformacja wciąż trwa.

>> Porządek centralnego nabożeństwa reformacyjnego

wkrótce więcej zdjęć