Noc Muzeów AD 2015

16 maja o godz. 19:00 kościół Świętej Trójcy po raz kolejny włączył się w warszawską edycję Noc Muzeów. Nasz kościół otwarty był do godz. 01:30 i w tym czasie odwiedziło nas ponad 400 osób.

Jak co roku zamontowana została iluminacja świetlna, która podkreśliła walory architektoniczne i estetykę naszego kościoła. W prezbiterium można było obejrzeć oryginał Biblii Brzeskiej z 1563 roku – p. Marek Kwiatkowski opowiadał naszym gościom o Biblii, ale także udzielał odpowiedzi na szereg innych pytań dotyczących Kościoła ewangelicko-luterańskiego. Zwiedzający mogli obejrzeć zakrystię, gdzie wystawione były naczynia i stroje liturgiczne.

W kościele nasi wolontariusze z dr Iwoną Baraniec na czele zorganizowali kącik dla dzieci. Na ścianie obok odwiedzający mogli zapoznać się z krótką prezentacją, która na 12 slajdach przybliżyła w skrócie naukę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się również „kącik filmowy” przy ścianie za amboną – film „Luter” obejrzało w całości kilkanaście osób, a wielu zatrzymywało się choć na chwilę. Przy wejściu do kościoła nasi wolontariusze (Małgorzata Jaworska z Rady Parafialnej oraz studenci teologii ewangelickiej z ChAT – Filip Lipiński oraz Piotr Uciński – rozmawiali z naszymi gośćmi o kościele Świętej Trójcy  i wyznaniu ewangelicko-augsburskim.

O 19:00 w podziemiach kościoła (Lutheraneum) prof. Stanisław Baj z Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP oraz ks. proboszcz Piotr Gaś otworzyli wystawę pt. TIMBRE, prezentującą prace malarskie trzech doktorantek ASP – Karoliny Lizurej, Anny Krzemińskiej i Agnieszki Żak. Na wernisaż przybyło wielu studentów naszej parterskiej uczelni.

Wielu odwiedzających przybyło na godz. 21:00, aby wysłuchać mini-koncertu muzyki organowej w wykonaniu p. Karola Szwecha, studenta IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zaprezentowane zostały dwa uwotry Jana Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Punktualnie o północy rozpoczęła się modlitwa nocna (kompleta) wypełniona wspólnym śpiewem (a capella) i rozważaniem Słowa Bożego. Modlitwę poprowadził ks. Piotr Gaś. W krótkim nabożeństwie uczestniczyło ok. 20 osób, nie tylko ewangelicy.

W porównaniu do pierwszych trzech lat naszego uczestnictwa w Nocy Muzeów liczba odwiedzających spadła, jednak nie jest to powód do zmartwienia, a paradoksalnie radości. Dlaczego? O ile na początku przychodziły tłumy, w tym bardzo dużo odwiedzających, którzy mimo wielu lat spędzonych w Warszawie, nigdy nie widzieli naszego kościoła wewnątrz, o tyle w ostatnich latach liczba osób nie znających kościoła Świętej Trójcy w ogóle jest coraz mniejsza. Dzieje się tak nie tylko dzięki Nocy Muzeów, ale bieżącej aktywności parafii oraz zeszłorocznej akcji „Otwarty kościół”. W rozmowach nasi goście często mówili, że dobrze znają nasz kościół i wciąż do niego wracają, szczególnie w Noc Muzeów. Ponadto nowe atrakcje Nocy Muzeów z pewnością „podbierały” odwiedzających zarówno naszej Parafii, jak i okolicznym instytucjom. Oczywiście przybyło kilka osób, które po raz pierwszy przekroczyły próg naszego kościoła i pozostawiły ślad w księdze pamiątkowej. Nie brakowało gości z zagranicy – tym razem z Armenii, Szwecji, Rosji, Ukrainy, a nawet z Egiptu i Dubaju.

Przy wyjściu z kościoła każdy mógł się poczęstować „Dobrym Słowem”, wersetami z Pisma Świętego.

Jak co roku swój wkład w przygotowanie Nocy Muzeów miał również p. Wiesław Klinbajl oraz p. Teresa Rej.

Foto: FL/DB