Komunikat Rady Parafialnej i Proboszcza

Komunikat Rady Parafialnej i Proboszcza

Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie

14 marca 2020 r.

„…nabożeństwa Słowa o godz. 10:30 i o 19:00 bez obecności wiernych …”

 

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie od ponad 200 lat jest miejscem sprawowania liturgii przez warszawskich ewangelików należących do Parafii Świętej Trójcy. To ważna świątynia dla tych, dla których Ewangelia jest bezcenna jako największy skarb Kościoła, a otwarta w tygodniu dla wszystkich ludzi, także poszukujących i niewierzących, stała się miejscem wyciszenia w gwarnym Centrum Warszawy.

Rada Parafialna i Proboszcz Parafii Świętej Trójcy w czasie zagrożenia koronawirusem chcą, aby kościół Świętej Trójcy nadal był wypełniony zwiastowaniem Ewangelii, modlitwą, a także muzyką na chwałę Boga, poruszającą człowieka – jego umysł, emocje i wolę.

Doceniamy wysiłki wszystkich, którzy zmagają się z epidemią. Troszczą się o dobro wspólne nas wszystkich. Doceniamy tym bardziej, kiedy uświadamiamy sobie ogrom różnorakich zagrożeń już nie epidemii, ale pandemii. Chcemy pomóc wszystkim, którzy zmagają się z pandemią w naszym kraju i na świecie. Możemy to uczynić przez roztropne zachowania, którymi maksymalnie chronimy siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem. Po głębokim namyśle i wielu wewnętrznych zmaganiach stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie w odpowiedzialny sposób zarządzić kryzysową sytuacją tak, aby w kościele Świętej Trójcy na nabożeństwach przebywało nie więcej niż 50 osób – do czego zobowiązuje nas aktualne rozporządzenie władz.

Jednocześnie nie możemy dopuścić do tego, aby w kościele Świętej Trójcy – głównym miejscu naszych zgromadzeń parafialnych, miejscu wielu jakże ważnych wydarzeń ekumenicznych – ustało zwiastowanie Ewangelii, zamilkła modlitwa i nie zabrzmiała muzyka. Podejmujemy więc trudną, ale jedyną możliwą decyzję w kryzysowej sytuacji wywołanej pandemią. Chcemy w tym rozwiązaniu sięgnąć do technicznych możliwości, które stworzyliśmy w trakcie generalnego remontu konserwatorskiego naszego kościoła i które wykorzystujemy od roku 2017.

Od 3. niedzieli pasyjnej (Oculi) przypadającej na 15 marca 2020 r. będą sprawowane w kościele nabożeństwa Słowa o godz. 10:30 i o 19:00 bez obecności wiernych, natomiast zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych nabożeństwach online za pośrednictwem kanału YouTube Luteranie w Warszawie oraz do słuchania podcastów luterańskich na stronie www.wposzukiwaniuslowa.pl. Cieszymy się, że w najbliższą niedzielę – 15 marca – nabożeństwo o godzinie 10:30 dodatkowo będzie retransmitowane przez TVP 3 o godz. 13:00.

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powrócić do dobrego zwyczaju gromadzenia się na nabożeństwach w naszym kościele. O terminie powrotu do tej formy uczestniczenia w nabożeństwach poinformujemy w odrębnym komunikacie w niedzielę 22 marca br.

Przekazujemy także, że zawieszamy nabożeństwa w naszych kościołach filialnych: Objawienia Pańskiego przy ul Cietrzewia 22 w Warszawie-Włochach oraz w kaplicy Tabita przy ul. Długiej 41 w Konstancinie-Jeziornie.

Przypominamy, że wszystkie inne spotkania organizowane w naszej Parafii zostały już wcześniej zawieszone do 29 marca br. na mocy zarządzenia Proboszcza Parafii.

Zarządzamy, że kancelaria parafialna przy ul. Kredytowej 4 oraz kancelaria na Cmentarzu ewangelickim przy ul. Młynarskiej 54/56/58 są dostępne dla zainteresowanych tylko za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej. Dane kontaktowe podane są na stronie internetowej Parafii www.trojca.waw.pl

W razie potrzeby posługi duszpasterskiej w innej formie niż nabożeństwo online oraz w innych sprawach, które wymagają dodatkowych uzgodnień lub wyjaśnień, prosimy o bezpośredni kontakt z Proboszczem Parafii pod numerem telefonu 603 112 601 lub diakon Parafii pod telefonu 603 184 653.

Kolejne komunikaty będziemy publikowali na naszej stronie internetowej i FB.

Pozdrawiamy Was serdecznie i obejmujemy Was naszą modlitwą.

 

Rada Parafialna i Proboszcz Parafii Świętej Trójcy