Goście z Kościoła Hesji Nassau w naszej parafii

18 lipca Parafię Świętej Trójcy odwiedziła delegacja Ewangelickiego Kościoła Hesji Nassau. Niemieccy goście zapoznali się z historia parafii, a także działalnością misyjną i ekumeniczną. Delegacji towarzyszył Biskup Kościoła luterańskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec i rzecznik prasowy Kościoła ks. Wojciech Pracki.

 

Do naszego kościoła miał też przybyć ks. dr Volker Jung, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Hesji Nassau, jednak ze względów zdrowotnych musiał pozostać w Niemczech. Kościół Ewangelicki Hesji Nassau jest Kościołem ewangelicko-unijnym, co oznacza, że w ramach jednego organizmu kościelnego znajdują się parafie zarówno wyznania luterańskiego, jak i reformowanego. Kościół Hesji Nassau jest jednym z 20 ewangelickich Kościołów krajowych w Niemczech wchodzącym w skład Kościoła Ewangelicko w Niemczech (EKD) i posiada ok 1,7 mln wiernych.

W skład niemieckiej delegacji weszli ks. dr Susanne bei der Wieden, reformowana pastor i jednocześnie wiceprezes Synodu Kościoła, ks. nadradca Detlev Knoche, dyrektor Centrum Ekumenicznego, dr Hermann Düringer, dyrektor organizacji „Znaki Nadziei”, ks. Friedhelm Pieper, pełnomocnik Kościoła ds. europejskich oraz dr Dieter Schneberger z Ewangelickiej Agencji Prasowej (EPD).

Oprócz warszawskiej Parafii Świętej Trójcy goście odwiedzą luterańskie parafie w Częstochowie, Świętochłowicach i Cieszynie. Odbyło się również spotkanie z władzami Polskiej Rady Ekumenicznej.