Glad Påsk! Zalig Paasfeest! Христос воскресе! Frohe Ostern!

Paschalna radość o przejściu Chrystusa ze śmierci do życia łączy chrześcijan na całej ziemi. Życzenia świąteczne przesłaliśmy do naszych luterańskich sióstr i braci z partnerskich parafii w Szwecji, Holandii i Rosji. Także i oni odpowiedzieli życzeniami, które wzmacniają kontakty i więzi miedzy naszymi wspólnotami mimo odległości i różnic kulturowych. Zapraszamy do lektury życzeń!

 

Ks. dziekan Annica Anderbrant, proboszcz Parafii Katedralnej w Uppsali Kościoła Szwecji

Chrystus zmartwychwstał (Kristus är uppstånden!). Nieistotne jest jakiego języka I jakich słów używamy, ponieważ żaden język nie jest w stanie w pełni wyjaśnić co to znaczy, że Chrystus zmartwychwstał. Przekazaliśmy Wasze życzenia podczas nabożeństwa wielkanocnego i także modliliśmy się za was tak jak to często czynimy. Mieliśmy wiele nabożeństw w naszej katedrze podczas Wielkiego Tygodnia. Gdy czytamy i śledzimy historie o Jezusie jest to podróż z żalu do radości. A dzisiejsza historia – to co stało się w drodze do Emaus – oraz następujące niedziele wiernie pogłębiają naszą wiarę i radość. Przesyłamy wam gorące pozdrowienia z Uppsali.

Chciałabym, abyście mogli zaśpiewać z nami pieśń, którą będziemy niebawem śpiewać w katedrze:

Se den mannen där på vägen som går med oss än en mil han, den levande är hos oss för att ge oss av sitt liv. Kraft att älska, mod att dela vardagsbröd och himmelskt vin.”

„Ujrzyjcie człowieka na drodze, który idzie z nami jeszcze jedną milę. On, który żyje jest pośród nas, aby podarować nam swoje życie. Siłę do miłości, odwagę dzielenia się chlebem z ziemi i niebiańskim winem.”

Uppsala, Poniedziałek Wielkanocny AD 2012-04-10

 

***

Ks. Andreas Woehle, proboszcz Parafii Ewangelicko-Luterańskiej w Amsterdamie

Także my życzymy Wam, Księdzu Proboszczowi oraz całemu Zborowi, błogosławieństwa Bożego w tych dniach oraz w dalszym życiu parafii. Przygotowania przedwielkanocne rozpoczęliśmy w naszej parafii już w środę liturgią drogi krzyżowej. Wczoraj mieliśmy nabożeństwo z Komunią Świętą połączone z obrzędem obmycia nóg (Stary Kościół Luterański w  Amsterdamie), a dziś wieczorem podczas nabożeństwa wykonane zostanie „Siedem słów Jezusa z krzyża” wg Heinricha Schütza. W sobotę odbędzie się nabożeństwo jutrzni paschalnej połączone z pamiątką chrztu świętego. Życzymy Wam, aby także Wasze nabożeństwa wzmacniały i budowały Wasz zbór

Amsterdam, Wielki Czwartek AD 2012

***

Ks. Paul Kluge, tymczasowy administrator Dziekanatu Parafii Ewangelicko-Luterańskich w Obwodzie Kaliningradzkim

Drogi Bracie, Księże Proboszczu

Dziękujemy za pozdrowienia wielkanocne. Przed dwoma tygodniami ks. dziekan Thomas Viewweg z Palatynatu został wybrany na nowego dziekana Probostwa Kalingradu i 1 sierpnia obejmie swój urząd. Myślę, że przyłączyłby się również do moich słów, jeśli powiem, że bezpośrednie sąsiedztwo naszych Kościołów jest dobrą przesłanką dla partnerskiej wymiany (…) W braterskiej łączności życzę Księdzu, Parafii oraz Kościołowi błogosławionych i prawdziwie radośnie przeżywanych świąt Wielkiej Nocy.

Kaliningrad, Wielki Piątek AD 2012