GDZIE JEST BRAT TWÓJ? Noc Muzeów po raz czwarty w kościele Świętej Trójcy

Ponad 3000 osób odwiedziło kościół Świętej Trójcy podczas tegorocznej Nocy Muzeów (19/20 maja). Wystawa, muzyka, zwiedzanie kościoła, nabożeństwo o północy, a przede wszystkim dużo ciekawych rozmów o Bogu i Kościele – to najważniejsze momenty Nocy Muzeów.

Noc Muzeów rozpoczęliśmy z małym poślizgiem czasowym ok. godz. 19:00 ze względu na przedłużony koncert, odbywający się w ramach Ekumenicznego Święta Biblii. Przy punkcie informacyjnym każdy gość dostawał mapkę, na której rozrysowany był plan kościoła oraz miejsca warte zobaczenia. Tradycyjnie przed ołtarzem wystawiony był oryginał XVI-wiecznej Biblii Brzeskiej. W zakrystii pokazywane były stroje liturgiczne, nakrycia ołtarzowe oraz naczynia komunijne – poprzez te, zdawałoby się mało fascynujące przedmioty nawiązywały się dyskusje o liturgii, duchowości i nauce Kościoła. Podobnie zresztą przy Biblii Brzeskiej nasi wolontariusze odpowiadali na pytania dotyczące roli Pisma Świętego w życiu i nauczaniu Kościoła.

Wystawa i performance

O godzinie 19:00 w podziemiach kościoła Świętej Trójcy odbył się wernisaż wystawy prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP) pt.: „Gdzie jest brat twój?”. Ekspozycja została przygotowana pod kierunkiem prof. Stanisława Baja, prorektora ASP, i as. Arkadiusza Karapudy. Multimedialną wystawę otworzył proboszcz Parafii ks. Piotr Gaś oraz prof. St. Baj w obecności prof. Pawła Nowaka, nowego prorektora ds. naukowych i artystycznych ASP oraz prof. Doroty Grynczel, dziekanem wydziału malarstwa.

Tematyka ekspozycji, dotycząca śmierci, zabijania i miłości bliźniego w kontekście starotestamentowej opowieści o Kainie i Ablu, przyciągnęła tłumy zainteresowanych, a możliwości interpretacyjne poszczególnych obrazów oraz instalacji, wskazywały na niezmienną aktualność biblijnego przesłania. Intrygującym uzupełnieniem do wystawy w podziemiach był artystyczny performance jednego ze studentów, p. Łukasza Wolffa, na ostatniej emporze naszego kościoła: postać ubrana na biało, poruszając się co jakiś czas robiła nieco hałasu w kościele lub zatrzymywała się w bezruchu, aby w ten sposób wyrazić m.in. obecność i nieobecność, nawiązującą do tematu udziału naszej parafii w Nocy Muzeów . Pomysł spodobał się wielu zwiedzającym, zainteresowanych niecodzienną prezentacją.

Muzyka

W trakcie Nocy Muzeów studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (Joanna Jaworowska, Maciej Lamm i Karol Szmech) wykonali mini-koncerty organowe, prezentując m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i Cesara Francka. Opiekę artystyczną sprawował prof. Jerzy Dziubiński.

W kościele zorganizowany został ponadto kącik dla dzieci, którym opiekowały się wolontariuszki z niedzielnego przedszkola pod kierunkiem naszej katechetki Elżbiety Byrtek. Przy wejściu do kościoła znajdował się punkt informacyjny, w którym oprócz informacji porządkowych można było rozwiązać quiz wiedzy biblijnej oraz reformacyjnej, a także otrzymać broszury o naszym kościele w różnych językach. Swoje stanowisko mieli również nasi przyjaciele z partnerskiej Parafii Katedralnej w Uppsali, przy którym prezentowali swoją parafię, Kościół i miasto. Po raz pierwszy na elewacji Zachęty wyświetlaliśmy również informacje o parafii oraz o tym, co jest do zobaczenia w kościele, a także zaproszenia na wystawę. W Lutheraneum p. Kamil Czapski, autor spaceru 3D po kościele Świętej Trójcy i podziemiach zaprezentował działanie swojej aplikacji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem w internecie.

Nabożeństwo

Punktualnie o północy rozpoczęła się wieczorna modlitwa, w której wzięło udział ok. 120 osób, wśród których luteranie stanowili zaledwie kilkanaście osób. Wieczorną modlitwę (kompleta) poprowadził ks. Piotr Gaś, ks. Karol Niedoba, diak. Małgorzata Gaś oraz subdiakon M. Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Zapraszamy do wysłuchania kazania.


Krótkie zapowiedzi i relacje o Nocy Muzeów w kościele Świętej Trójcy wyemitował Warszawski Kurier Informacyjny (TVP 3) oraz TVN i TVN24. O naszej inicjatywie informowała również Katolicka Agencja Informacyjna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu Nocy Muzeów w kościele Świętej Trójcy: studentom Akademii Sztuk Pięknych i prof. Stanisławowi Bajowi, as. Arkadiuszowi Karapudzie, studentom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i prof. Jerzemu Dziubińskiemu, p. Kamilowi Czapskiemu, a także wolontariuszom: Elżbiecie Byrtek, Iwonie Baraniec, Markowi Kwiatkowskiemu, Małgorzacie Jaworskiej, Ryszardowi Grażyńskiemu, Dariuszowi Marcińskiemu, Bohdanowi Sabeli, Alinie Janowskiej, ks. dr. Włodzimierzowi Nastowi, ks. Wojciechowi Prackiemu, Brygidzie Knapik, Gerdowi Knapikowi oraz Oliwerowi Knapik.

foto: Aldona Karska/Krzysztof Kozerski/Brunon Sikora