Ewangelickie Dni Kościoła – rodzinne spotkanie


Czym będą Ewangelickie Dni Kościoła? 
To będzie szczególny rodzinny czas. Nasze rodzinne ewangelickie spotkanie.To cztery dni spędzone w gronie ewangelików z całej Polski. To wspólne świętowanie jubileuszu 500 lat Reformacji.

 

To okazja, by nawiązać nowe i odnowić stare znajomości, odkryć bogactwo naszego Kościoła. Od 15 do 18 czerwca w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie, Czeskim Cieszynie i Bielsku-Białej wspólnie chcemy dziękować Bogu za 500 lat odnowy Kościoła. 

 

Mieszkamy rozproszeni po całej Polsce. Nasze parafie nie są zbyt duże i często są oddalone od siebie. Chcemy więc być razem, choć przez te cztery dni. Nigdy nie mieliśmy takiej okazji, aby przebywać w tak licznym gronie. Siła tego spotkania tkwi w tym, że będziemy razem cały czas od czwartku do niedzielnego południa. Wzajemnie możemy się wspierać i inspirować – bez znaczenia, czy jesteśmy z dużej, czy małej parafii. Wzajemnie możemy się uczyć, jak nieść w codzienności swoją wiarę w nie zawsze sprzyjającym środowisku.

 

Nie zapraszamy do zwiedzania Beskidów i tutejszych pięknych historycznych miast wzdłuż standardowych szlaków turystycznych.  Z wieloma osobami z całej Polski przygotowujemy coś innego, ciekawszego i niepowtarzalnego.

 

Program

 

Wspólnie tworzymy bogaty program. Spotkanie oficjalnie rozpocznie się od nabożeństwa w leśnym kościele na zboczu Równicy koło Ustronia. W ramach tzw. forów poruszana będzie tematyka związana z  różnymi dziedzinami naszego życia – Biblia, diakonia, duszpasterstwo, misja, ekumenia, historia, sztuka. Każde forum to interesujący goście, wykłady, dyskusje. Urozmaicony program będzie również przygotowany dla dzieci. Natomiast młodzież weźmie udział w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej organizowanym w ramach EDK. Odbędzie się również Forum Kobiet Luterańskich oraz walne zgromadzenie Bratniej Pomoc im. Gustawa Adolfa. Będzie też czas na chwile zadumy i skupienia w trakcie porannych studiów biblijnych.

 

W Wiśle i Cieszynie zorganizowane zostaną koncerty znanych zespołów, które prezentują różne style muzyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie, wystąpią: N.O.C., Arka NoegoOctober LightJagodziński Trio, Mate.OTGD, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz chóry parafialne.

 

W sobotę planowane jest nabożeństwo w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej. W jego trakcie zaśpiewa megachór, który będzie się składał z kilkuset chórzystów z całej Polski oraz z Czech. Chórem będzie dyrygować Joanna Korczago. Po nabożeństwie odbędzie się specjalny koncert przygotowany przez  Orkiestrę Kameralną Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. W trakcie koncertu usłyszymy aranżacje specjalnie przygotowane na jubileusz 500 lat Reformacji.  Z orkiestrą wystąpią: Beata Bednarz, Natalia Niemen, Mate.O.

 

W programie będzie możliwość zwiedzania ewangelickiego Cieszyna. Zaprosimy do niektórych leśnych kościołów. Aktywnie będzie można szukać ewangelickich miejsc w Bielsku-Białej w ramach gry miejskiej. Na uczestników EDK będą oczekiwać muzea w Cieszynie po obu stronach granicy oraz w Wiśle.

 

Uczestnictwo

 

Do 15 maja czekamy na zgłoszenia grup i pojedynczych osób, które organizują noclegi we własnym zakresie. Dla miłych gości miejsce się znajdzie. Osoby, które nie potzrebuja noclegów mogą się zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie dnikosciola.pl/zgloszenia/ Uczestnicy z diecezji cieszyńskiej mogą zgłaszać swój udział w macierzystych parafiach. Na przełomie maja i czerwca wszyscy otrzymają karty uczestnika wraz z programem EDK.

 

Karta uczestnika będzie uprawniała do przejazdów specjalnie przygotowaną komunikacją w czwartek oraz do pierwszeństwa w wejściu na niektóre koncerty i wykłady. Dodatkowo proponujemy obiady w czwartek, piątek i sobotę. Koszt uczestnictwa jest następujący: karta A1 (osoby dorosłe, 3 obiady)  – 70 zł, karta A2 (osoby do lat 25, 3 obiady) – 50 zł, karta B1 (osoby dorosłe, bez obiadów) – 25 zł, karta B2 (osoby do lat 25, bez obiadów) – 15 zł.

  

Więcej informacji: dnikosciola.pl/