Dziękczynne Święto Żniw & rozpoczęcie Roku Akademickiego


W najbliższą niedzielę (5 października) podczas nabożeństwa głównego obchodzić będziemy zgodnie z porządkiem liturgicznym naszego Kościoła Dziękczynne Święto Żniw oraz rozpoczęcie Roku Akademickiego. Nabożeństwo poprowadzi ks. Piotr Gaś, a kazanie wygłosi ks. prof. Bogusław Milerski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Dziękczynne Święto Żniw jest nie tylko podziękowaniem Kościoła za chleb powszedni, o który prosimy w Modlitwie Pańskiej. Uroczystość przypomina również o dziękczynieniu za to wszystko, co otrzymujemy z ręki Boga i zachęca do okazywania miłości i miłosierdzia potrzebującym. Mówi o tym tekst z Księgi Izajasza 58,7-12, który będzie czytany od ołtarza: „… podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz. (8) Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą. (9) Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie, (10) gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe, (11) i Pan będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają. (12) Twoi ludzie odbudują prastare gruzy, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń i nazwą cię naprawiaczem wyłomów, odnowicielem, aby w nich można było mieszkać.”

Dziękczynne Święto Żniw obchodzone jest w niedzielę po święcie Archanioła Michała (29 września). Jeśli niedziela ta wypada jeszcze we wrześniu niektóre parafie przekładają Święto Żniw na pierwszą niedzielę października. Znane są również zwyczaje obchodzenia Święta Żniw 24 sierpnia (dzień św. Bartłomieja) oraz w niedzielę po św. Marcinie (11 listopada). Tradycyjnie w wigilię Święta Żniw Komisja Diakonijna naszej Parafii organizuje śniadanie dla starszych i samotnych – tradycja ta wpisuje się w teologiczną wymowę Święta Żniw.

W Dziękczynne Święto Żniw chcemy również rozpocząć nowy Rok Akademicki. Zapraszamy do wspólnej modlitwy pracowników naukowych wszystkich warszawskich uczelni wyższych, a także studentów.