Demontaż krzyża z kopuły kościoła Świętej Trójcy

60 lat krzyż lat temu, po odzyskaniu kościoła Świętej Trójcy przez naszą Parafię, na latarni umieszczono krzyż. 1 września br. krzyż został tymczasowo zdjęty z kopuły kościoła. W trakcie prac remontowych kościoła okazało się bowiem, że również krzyż i jego podstawa muszą zostać poddane renowacji.

Planowo krzyż miał być usunięty ok. godz. 7:30, jednak w trakcie skomplikowanej operacji okazało się, że trzyma się mocniej niż zakładała ekipa remontowa. Po zamocowaniu specjalnych lin wokół krzyża za pomocą dźwigu, trzeba było ponownie zbudować małe rusztowanie wokół krzyża i usunąć elementy blokujące krzyż u podstawy. Krzyż jest pozłacany, ma 3 metry i 15 centymetrów wysokości.

Przy okazji renowacji latarni i prac przygotowawczych przed demontażem krzyża, robotnicy natknęli się na wyryty napis pod blachą latarni – są to inicjały oraz data. Wymowne, że datą tą jest akurat 31 października 1953 roku, a więc Święto Reformacji AD 1953. Było to więc w czasie, kiedy prawnie kościół był w rękach komunistycznych władz i nie był używany przez naszą Parafię.

Krzyż będzie można oglądać już w najbliższą niedzielę w Lutheraneum.