12 cze 8. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii
W dniach 5-6 czerwca 2018 roku w Katowicach i Pszczynie odbyło się 8. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii pt. „Po co nam Pomnik Historii? Czy duma i troska o zabytki stają się wyznacznikiem współczesnego patriotyzmu?”. W spotkaniu uczestniczył proboszcz Parafii Świętej Trójcy ks. Piotr Gaś. Na liście Pomników Historii znajduje się m.in. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie przy ul. Młynarskiej.
Nieprzypadkowy był wybór miejsca, w którym odbyła się konferencja. Jednym z dwóch katowickich zabytków uznanych decyzją Prezydenta RP za Pomnik Historii jest bowiem Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny, w skład którego w wchodzi Archikatedra pw. Chrystusa Króla wraz z kurią i ogrodem. Oba te obiekty goście Spotkania mieli okazję zwiedzić.
W Sali Sejmu Śląskiego uczestników konferencji powitali Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski oraz Bartosz Skaldawski p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Konferencja podzielona była na dwa panele dyskusyjne. Pierwszy zatytułowany „Patriotyzm a dziedzictwo”z udziałem prelegentów prof. Antoniego Barciaka z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Anety Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Agnieszki Przybyły-Dumin z Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, prof. Zygmunta Woźniczki z Instytutu Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Panel moderował dr Andrzej Krzystyniak, Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. obchodów stulecia niepodległości. Podczas drugiego panelu „Pomniki Historii – nasze wspólne dziedzictwo” eksperci w składzie dr Maciej Ambrosiewicz Pełnomocnik Burmistrza miasta Augustów ds. Kanału Augustowskiego, Artur Rolka Burmistrz Paczkowa, Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie, Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro oraz dr hab. Michał Gronowski OSB Kustosz Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu dyskutowali nt. roli, jaką zabytki noszące tytuł Pomnika Historii odgrywają w rozwoju społecznym, gospodarczym i kulturowym regionu, w którym są położone. Merytoryczną opiekę nad panelem sprawował Roman Marcinek specjalista z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie.
Celem dorocznych Spotkań jest wymiana doświadczeń i budowanie współpracy pomiędzy opiekunami obiektów, które mocą zarządzenia Prezydenta RP zostały uznane za Pomnik Historii, a także wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu tymi wyjątkowymi miejscami oraz upowszechnianie wiedzy o ich potencjale i roli w rozwoju lokalnym.
„To jest forum, podczas którego chcemy doprowadzić do możliwości wymiany doświadczeń między opiekunami historii. Staramy się raz w roku zapraszać wszystkich opiekunów pomników historii i budować sieć współpracy. Oczywiście Pomniki Historii są bardzo różne, w każdym są inne kłopoty, ale być może część tych kłopotów się powtarza i ta wymiana doświadczeń może posłużyć łatwiejszemu rozwiązywaniu problemów, które już ktoś rozwiązał” – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami Bartosz Skaldawski, p. o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Drugiego dnia Spotkania uczestnicy 8. Spotkania Opiekunów Pomników Historii zwiedzili Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Zwiedzanie zostało poprzedzone wykładem Dyrektora obiektu – Macieja Klussa.
Na podstawie słów Bartosza Skaldawskiego, można wnioskować, że kolejne, przyszłoroczne spotkanie, odbędzie się w większym gronie: „Mamy obecnie 91 wpisów na listę Pomników Historii, część to wpisy składające się z kilku obiektów. Do tego tytułu aspiruje wiele innych. Mogę powiedzieć, że do końca roku Pomników Historii będzie ponad 100”.