50-lecie ordynacji ks. dr. Włodzimierza Nasta

50 lat temu ks. bp Andrzej Wantuła ordynował w kościele Świętej Trójcy dwóch magistrów teologii na duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: ks. Włodzimierza Nasta oraz ks. Rudolfa Pastuchę. 27 października br. odbyło się w tym samym kościele nabożeństwo, podczas którego zbór i diecezja dziękowały za 50 lat służby ks. dr. Włodzimierza Nasta.

Na nabożeństwo do kościoła Świętej Trójcy przybyli nie tylko parafianie, lecz także siostry i bracia z Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, a także duchowni z różnych parafii naszego Kościoła. Zgromadzonych gości przywitał proboszcz parafii, ks. radca Piotr Gaś, a liturgię spowiednią poprowadził ks. bp Marcin Hintz, jeden z wychowanków ks. Nasta, a obecnie biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej.

Kazanie na 22. Niedzieli po Trójcy Świętej wygłosił Jubilat.

Po kazaniu słowa pozdrowienia i błogosławieństwa wypowiedział ks. Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej. W imieniu Rady Parafialnej oraz całego zboru życzenia ks. Nastowi złożyła p. Aldona Karska wraz z kuratorem parafii, p. Andrzejem Weigle.

W nabożeństwie uczestniczyli ponadto duchowni naszej parafii, a także proboszczowie parafii diecezji warszawskiej z Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Zduńskiej Woli oraz Zgierza, oraz przyjaciele ks. Nasta spoza diecezji, w tym ks. biskup senior Jan Szarek, ks. Franciszek Czudek, ks. dr Henryk Czembor oraz ks. Szymon Czembor. Z zaproszonych gości ekumenicznych na nabożeństwo przybyli ks. mitrat Anatol Szydłowski, proboszcz prawosławnej parafii katedralnej św. Marii Magdaleny na Pradze, p. Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz przedstawiciele Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego: pastorzy Zbigniew Makarewicz i Zdzisław Kot.

O muzyczną oprawę liturgii zadbali prof. Jerzy Dziubiński (organy), dr Joanna Maluga (kantor), a także Dariusz Górski, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz chór kameralny Modo Maiorum pod dyr. Michała Straszewskiego.

Po nabożeństwie odbyło się w Lutheraneum spotkanie, podczas którego składano życzenia oraz przekazywano gratulacje. Słowa pozdrowienia w imieniu ks. Jerzego Samca, Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, odczytał ks. bp Marcin Hintz. Gratulacje przekazali również ks. Janusz Narzyński, biskup senior naszego Kościoła, oraz goście ekumeniczni. Podziękowania za wspieranie ks. dr. Włodzimierza Nasta w pracy duszpasterskiej otrzymała również pani pastorowa Ewa Nast.

foto: Krzysztof Kozerski