Strona główna - Kultura - Organista
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

"Siódmego dnia jest sabat Pana, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój osioł, ani twoje bydlę, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach." 5 Mż 5,14

JERZY DZIUBIŃSKI jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina ( w klasie organów prof. Joachima Grubicha ) oraz Konserwatorium Muzycznego w Genewie (Premier Prix de Virtuosité w klasie prof. Lionela Rogga). Tam też pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet. Uczestniczył również w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu czy Haralda Vogla.

Jest laureatem nagrody specjalnej Towarzystwa Bachowskiego z Lipska, za najlepszą interpretację utworów Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Jest doktorem habilitowanym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. Zasiada w jury wielu przesłuchań i konkursów organowych, a także jest zapraszany do prowadzenia wykładów, seminariów i kursów interpretacji w kraju i zagranicą.

Artysta występował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (Mistrzowskie recitale organowe, Rok Bachowski 2000 ), w Filharmonii Krakowskiej, a także na wielu znanych festiwalach (np. Warszawska Jesień, Gdańsk - Oliwa, Kamień Pomorski, Leżajsk ). Koncertował w całej Europie ( m.in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Edynburgu, Genewie, Magdeburgu, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, kościół św. Jakuba w Hamburgu, Oudekerk w Amsterdamie, St. Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu ), w USA oraz  Ameryce Południowej.

W Lipsku, w kościele św. Tomasza miał zaszczyt wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha.

Jerzy Dziubiński dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonał w Katedrze Notre-Dame w Paryżu, jak również w Katedrze w Lozannie z okazji 150. rocznicy urodzin kompozytora. Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje bowiem muzyka polska – od renesansowych tabulatur poczynając,a na prawykonaniach kompozycji współczesnych kończąc.

Zrealizował też wiele nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Szwajcarskie) i płytowych (firmy Dux, Acte Préalable, SEM Gramophone), w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Jacka Rogali. Nagranie to zyskało pochlebne recenzje w międzynarodowej prasie fachowej. Prawykonał też dwa Koncerty organowe Mariana Sawy - na inaugurację nowych organów firmy Walcker w Akademii Muzycznej im. F.Chopina, oraz na poświęcenie nowego instrumentu firmy Hillebrand w ewangelicko-augsburskim kościele ŚwiętejTrójcy w Warszawie, w którym jest od lat organistą i kierownikiem muzycznym. Tworzy tu oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości (np. ekumenicznych z udziałem papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI ) i sprawuje kierownictwo artystyczne festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bach...ale nie tylko). Był konsultantem budowy nowych organów w tej świątyni.

Koncertował jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia czy Concerto Avenna . Z tym ostatnim zespołem i z udziałem żony – Emilii Dziubińskiej, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności festiwal Wszystkie koncerty organowe Haendla, a w 2007 r. - Koncerty organowe J.Haydna i C.Ph.E.Bacha.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

Spotkanie grupy Debora

Spotkanie grupy Debora dla osób przygotowujących się do podjęcia decyzji o wstąpieniu do Kościoła ewangelicko-augsburskiego odbędzie się 31 stycznia (środa) o godz. 19:30, a nie jak poprzednio ogłaszano 30.01. Członków...

WIRTUALNA  RZECZYWISTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Pracownia KCVA specjalizująca się w tworzeniu wirtualnych modeli wnętrz obiektów architektonicznych stworzyła wirtualny model wnętrza Kościoła pw. Świetej Trójcy. Spacer po modelu świątyni jest przykładem zastosowania technologii 3d stosowanej w przemyśle gier komputerowych. Wymagania sprzętowe : Procesor 2 rdzeniowy, 2 GB pamięci ram, karta graficzna ATI lub NVIDIA, 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej.

>> POBIERZ <<

 

www.kcvastudio.com

Odwiedź także


{noembedvideo}