Strona główna - Kultura - Organista
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

„Kto chodzi w ciemności i nie jaśnieje mu promień światła,

ten niech zaufa imieniu Pana i niech polega na swoim Bogu ”.

Iz 50 10

JERZY DZIUBIŃSKI jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina ( w klasie organów prof. Joachima Grubicha ) oraz Konserwatorium Muzycznego w Genewie (Premier Prix de Virtuosité w klasie prof. Lionela Rogga). Tam też pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet. Uczestniczył również w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu czy Haralda Vogla.

Jest laureatem nagrody specjalnej Towarzystwa Bachowskiego z Lipska, za najlepszą interpretację utworów Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Jest doktorem habilitowanym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. Zasiada w jury wielu przesłuchań i konkursów organowych, a także jest zapraszany do prowadzenia wykładów, seminariów i kursów interpretacji w kraju i zagranicą.

Artysta występował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (Mistrzowskie recitale organowe, Rok Bachowski 2000 ), w Filharmonii Krakowskiej, a także na wielu znanych festiwalach (np. Warszawska Jesień, Gdańsk - Oliwa, Kamień Pomorski, Leżajsk ). Koncertował w całej Europie ( m.in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Edynburgu, Genewie, Magdeburgu, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, kościół św. Jakuba w Hamburgu, Oudekerk w Amsterdamie, St. Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu ), w USA oraz  Ameryce Południowej.

W Lipsku, w kościele św. Tomasza miał zaszczyt wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha.

Jerzy Dziubiński dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonał w Katedrze Notre-Dame w Paryżu, jak również w Katedrze w Lozannie z okazji 150. rocznicy urodzin kompozytora. Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje bowiem muzyka polska – od renesansowych tabulatur poczynając,a na prawykonaniach kompozycji współczesnych kończąc.

Zrealizował też wiele nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Szwajcarskie) i płytowych (firmy Dux, Acte Préalable, SEM Gramophone), w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Jacka Rogali. Nagranie to zyskało pochlebne recenzje w międzynarodowej prasie fachowej. Prawykonał też dwa Koncerty organowe Mariana Sawy - na inaugurację nowych organów firmy Walcker w Akademii Muzycznej im. F.Chopina, oraz na poświęcenie nowego instrumentu firmy Hillebrand w ewangelicko-augsburskim kościele ŚwiętejTrójcy w Warszawie, w którym jest od lat organistą i kierownikiem muzycznym. Tworzy tu oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości (np. ekumenicznych z udziałem papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI ) i sprawuje kierownictwo artystyczne festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bach...ale nie tylko). Był konsultantem budowy nowych organów w tej świątyni.

Koncertował jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia czy Concerto Avenna . Z tym ostatnim zespołem i z udziałem żony – Emilii Dziubińskiej, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności festiwal Wszystkie koncerty organowe Haendla, a w 2007 r. - Koncerty organowe J.Haydna i C.Ph.E.Bacha.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

WIRTUALNY SPACER PO KOŚCIELE ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 WIRTUALNY SPACER

 

 

 

  

Odwiedź także


{noembedvideo}