Strona główna - Serwis informacyjny - Aktualności - Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

"Zwróćcie wasze serca do Pana i służcie wyłącznie jemu." 1 Sm 7,3

12 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji Fairtrade organizuje akcję World Fairtrade Challenge, w której zachęca się ludzi do wyrażania solidarności z rolnikami i pracownikami z krajów rozwijających się. 
 
W październiku 2016 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął deklarację dotyczącą zaangażowania się w promocję idei Sprawiedliwego Handlu w ramach ogólnopolskiej kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W akcję włączają się także niektóre parafie ewangelickie.
 
Jako ludzie wierzący staramy się w swoim życiu realizować przykazanie miłości Boga i bliźnich. Dlatego zainspirowani przez Chrystusa działamy diakonijnie i wspieramy osoby potrzebujące. Jesteśmy również wezwani do odpowiedzialności za siebie i innych, a ta odpowiedzialność sprawia, że uczymy się jak postępować uczciwie. 
 
Sprawiedliwy handel jest okazją do solidarności, ale też docenienia czyjejś pracy. Przypomina również jak ważny wkład w budowanie naszych parafii i społeczności ma każdy z nas. Sprawiedliwy handel nie wymaga od nas poświęceń, lecz zachęca do szanowania ludzi, do dostrzeżenia ich godności i prawa wynagrodzenia za swoją pracę.
 
Chciałbym zachęcić Was, drogie siostry i bracia w Chrystusie do wyrażania swojej solidarności z osobami, które są daleko od nas, ale możemy korzystać z owoców ich pracy. Zachęcam również do tego, byśmy doceniali się wzajemnie i odkrywali co możemy zrobić dla ludzi wokół nas.
 
Ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła 
 
 
‘’….abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem”. (Mi 6, 8b)
 

 
O Fairtrade
Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch społeczny dążący do poprawy sytuacji mieszkańców krajów globalnego Południa poprzez tworzenie godnych warunków pracy i budowanie uczciwych relacji handlowych z bogatszą częścią świata. Fair Trade to droga do stabilnego i zrównoważonego rozwoju. Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, mamy realny wpływ na poprawę losu drobnych producentów. Możemy również ich dostrzec i zrozumieć, że za produktem, z którego korzystamy, kryje się człowiek. 
 
Obecnie w Fairtrade działa ponad 1,6 miliona rolników i pracowników w krajach Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii, produkujących herbatę, kakao, cukier trzcinowy, owoce tropikalne, kwiaty czy bawełnę, a nawet piłki. 
 
W dniach 11-13 maja już po raz trzeci odbędzie się World Fairtrade Challenge – międzynarodowa akcja solidarności z rolnikami i pracownikami z krajów rozwijających się. Poprzednie edycje akcji zgromadziły ponad 4 miliony konsumentów z 43 krajów świata, którzy manifestowali swoje poparcie dla Sprawiedliwego Handlu. World Fairtrade Challenge wpisuje się w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, który przypada w drugą sobotę maja.
 
Celem akcji World Fairtrade Challenge jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację rolników i pracowników najemnych z krajów rozwijających się. Mimo ciężkiej pracy  często nie są oni w stanie zapewnić godziwych warunków życia sobie i swoim rodzinom. Sprawiedliwy Handel wzmacnia ich pozycję w globalnej gospodarce, tak by mogli żyć i pracować w lepszych warunkach.  
 
Korzyści  w systemie Fairtrade obejmują miedzy innymi gwarantowaną cenę minimalną (stanowi ona zabezpieczenie na wypadek gwałtownych spadków cen na światowym rynku), stabilne długoterminowe kontrakty z możliwością prefinansowania (ułatwiają producentom planowanie wydatków), dostęp do szkoleń i fachowej wiedzy oraz premię Fairtrade, czyli dodatkowe środki przeznaczane na projekty rozwojowe wybrane w drodze głosowania przez wszystkich zrzeszonych rolników.
 
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem #Stand4Fairness. Wystarczy na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścić zdjęcie nawiązujące do cyfry „4”, opatrzone hashtagiem #Stand4Fairness. W ten sposób każdy z nas może wyrazić swoje poparcie dla marginalizowanych rolników i pracowników i zachęcić do tego innych użytkowników.
 
Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu
Fundacja "Koalicja Sprawiedliwego Handlu - Fairtrade Polska" oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu zachęcają również do udziału w kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Jest to świetny sposób na zintegrowanie parafialnej społeczności wokół pomocy poprzez handel. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.
 
Serwis internetowy World Fairtrade Challenge
 
 

Zobacz także

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

  

Odwiedź także


{noembedvideo}