Strona główna - Serwis informacyjny - Aktualności - Wizyta Kapituły Katedry Uppsali w Warszawie
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

„Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie, nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego Bóg dokonał od początku do końca.” Kzn 3,11

6 maja (Niedziela Rogate) odbyło się w kościele Świętej Trójcy polsko-szwedzkie nabożeństwo z udziałem Kapituły Katedry w Uppsali. Kazanie wygłosiła abp Uppsali Antje Jackelén, prymas Kościoła Szwecji.

Szwedzka delegacja przebywała w Polsce od 3 maja. Oprócz wewnętrznych obrad kapituły program wizyty obfitował w liczne wydarzenia przybliżające historię Polski, sytuację Kościoła ewangelicko-augsburskiego, współpracę ekumeniczną, pracę diakonijną, działania na rzecz uchodźców i wiele innych. Delegacja spotkała się z Konsystorzem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz z bp. Jerzym Samcem. Odbyło się również ekumeniczne spotkanie z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, a także z młodymi działaczami organizacji pozarządowej pomagającej uchodźcom w Polsce (Fundacja Ocalenie).

Szwedzcy goście zapoznali się również z pracą Anny i Karola Wilczyńskich, katolickiego małżeństwa, arabistki i dziennikarza jezuickiego portalu deon.pl, którzy prowadzą działalność edukacyjną nt. islamu. Szwedzi odwiedzili Muzeum Żydów Polskich Polin, gdzie wzięli udział w dyskusji na temat historii i współczesności wyznawców judaizmu w Polsce.

W niedzielę szwedzka delegacja wzięła udział w nabożeństwie porannym w kościele Świętej Trójcy.

Kazanie wygłosiła abp Antje Jackelén. Liturgię komunijną poprowadził ks. Piotr Gaś wraz z bp. Ragnarem Perseniusem (diecezja Uppsali).

Na nabożeństwie obecny był m.in. ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren oraz ks. dziekan Annica Anderbrant, dziekan Parafii Katedralnej w Uppsali.

W sali parafialnej odbyło się spotkanie szwedzkich gości z radą parafialną, w którym uczestniczył ambasador Gullgren. Wizyta zakończyła się spotkaniem Kapituły i ewaluacją pobytu w sali obrad rady parafialnej.

>> Tekst kazania abp Antje Jackelén w języku polskim

>> Całość nabożeństwa dostępna jest na YT

 

Zobacz także

BellsAcrossEurope - Międzynarodowy Dzień…

W Międzynarodowy Dzień Pokoju (21 września) w wielu kościołach Europy zabrzmią dzwony w ramach akcji Ringing Bells Across Europe. Pomysłodawcami są niemieckie Kościoły (rzymskokatolicki i ewangelickie) oraz organizacje pozarządowe. 21 września...

Odwiedź także


{noembedvideo}