powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

„Bóg mówi: I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.” Ez 37,27

W okolicach jubileuszu 500 lat reformacji w ogólnopolskich mediach pojawiło się szereg informacji dotyczących Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nie zabrakło cennych publikacji, wywiadów, szerszych opracowań i nowych książek. Pojawiły się również publikacje, które w mniejszym lub większym stopniu związane były z Parafią Świętej Trójcy. Oto krótki wybór.

I tak w Tygodniku POLITYKA (45/2017) ukazał się wywiad z prof. Andrzejem Friszke (Luteranie są wśród nas, str. 26-27), w którym prof. Friszke opowiada o swoim doświadczeniu ewangelickim. Wywiad kończy się pytaniem red. Adama Szostkiewicza: "A pan profesor jest ewangelikiem praktykującym?", na które profesor odpowiada: "Może nieregularnie, ae tak. Należę do ewangelickiej parafii św. Trójcy w Warszawie i jestem z nią solidarny." Część wywiadu można przeczytać TUTAJ.  

Na łamach Dziennika Gazeta Prawna (25. 11. 2017) ukazał się wywiad z ks. proboszczem Piotrem Gasiem i kuratorem Parafii Igorem Chalupcem. Rozmowa podejmuje osobiste doświadczenia związane z przeżywaniem wiary, rodzinnymi historiami, 'ewangelickich stereotypach', a także wyzwaniach na styku polityki, ekonomii i etyki. Tekst dostępny jest obecnie jedynie w wersji płatnej TUTAJ.  

Jednak nie tylko publikacje prasowe - ukazały się również obszerniejsze publikacje, nie licząc oczywiście książki o kościele Świętej Trójcy (więcej informacji TUTAJ)

Podczas Weekendu Reformacyjnego odbył się wernisaż wystawy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego "Czytaj i osądź czystym sercem." Wystawę ze starodrukami ewangelickimi, z których część odnosi się do dziejów naszej Parafii, uświetnił katalog o tym samym tytule. Publikacja opatrzona jest wstępem Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca.

Pod patronatem i przy wsparciu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce został wydany przewodnik turystyczny "Polska. Bedeker ewangelicki." Autorem i pomysłodawcą pięknie wydanej publikacji jest Marcin Żerański. Oprócz wstępu dotyczącego podstawowych zasad wiary Kościoła ewangelickiego, kalendarium historycznego, książka zawiera szereg informacji o dawnych, ale przede wszystkich obecnych obiektach ewangelickich w Polsce umiejscowionych w czterech regionach kraju. W dziale "Polska Północno-Wschodnia" znalazł się kościół Świętej Trójcy (Wszystkie świątynie ćmi i przewyższa, str. 158) oraz Cmentarze ewangelicki przy ul. Młynarskiej (Warszawa - strategiczne miejsce, s. 160). Druk publikacji wsparł również Gustav-Adolf-Werk oraz Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec (VELKD), a wydawcą jest "Pracownia na Pastwiskach" z Cieszyna. 

Zobacz także

Adwentówka 2017

W sobotę – 16 grudnia – o godz. 16:00 odbędzie się parafialne spotkanie adwentowe w Sali parafialnej. W spotkaniu wezmą udział nasze siostry i bracia z Syrii. Serdecznie zapraszamy do...

WIRTUALNA  RZECZYWISTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Pracownia KCVA specjalizująca się w tworzeniu wirtualnych modeli wnętrz obiektów architektonicznych stworzyła wirtualny model wnętrza Kościoła pw. Świetej Trójcy. Spacer po modelu świątyni jest przykładem zastosowania technologii 3d stosowanej w przemyśle gier komputerowych. Wymagania sprzętowe : Procesor 2 rdzeniowy, 2 GB pamięci ram, karta graficzna ATI lub NVIDIA, 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej.

>> POBIERZ <<

 

www.kcvastudio.com

Odwiedź także


{noembedvideo}