Strona główna - Serwis informacyjny - Aktualności - Alina E. Janowska nie żyje
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

"Siódmego dnia jest sabat Pana, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój osioł, ani twoje bydlę, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach." 5 Mż 5,14

21 kwietnia 2017 r. w wieku 85 lat zmarła Alina Eleonora Janowska, założycielka Komisji Ochrony Pamiątek przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, aktywna uczestniczka życia zborowego i dokumentalistka dziejów ewangelików warszawskich i polskich.

Alina Eleonora Janowska urodziła się 18 stycznia 1932 r. w Warszawie. Od wczesnych lat zajmowała się pisaniem różnych form literackich, stąd decyzja o zdobyciu wykształcenia filologicznego nikogo nie zaskoczyła. Ukończyła trzyletnie studia nauczycielskie, uzyskując kwalifikacje do nauczania języka polskiego, historii i wychowania plastycznego, a następnie czteroletnie studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w różnych placówkach oświatowych, najdłużej jednak na stanowisku wizytatora w Departamencie Programów, Podręczników i Pomocy Naukowych oraz specjalisty w Departamencie Organizacji Badań i Prognoz Oświatowych w Ministerstwie Oświaty i Wychowania. W latach 1979-1980 była związana z Wydawnictwem Zwiastun.

Od najmłodszych lat zaangażowana była w życie zborowe Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie – w pracy z młodzieżą i chórze parafialnym. Wraz z mężem, Waldemarem Janowskim, przeprowadziła się pod koniec 1952 roku do Elbląga, gdzie zorganizowała chór dziecięco-młodzieżowy przy elbląskiej parafii, prowadziła zajęcia szkółki niedzielnej. Po powrocie do Warszawy działała w Komitecie Parafialnym, Radzie Parafialnej, była też wielokrotnie delegatką do synodu Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W 1979 roku zainicjowała projekt utworzenia przy parafii społecznej placówki o charakterze badawczo-informacyjnym o profilu historycznym, zajmującej się przeszłością parafii, jej członków, ludzi tworzących środowisko ewangelickie, ale i warszawskie. W 1980 r. dzięki współpracy z mec. Jerzym Rotherem, wiceprezesem Konsystorza Ewangelicko- Augsburskiego, opracowała zręby organizacyjne i legislacyjne placówki, którą nazwano Komisja Ochrony Pamiątek Społeczny Instytut Historyczny. Wielokrotnie współpracowała przy powstawaniu produkcji dokumentalnych, dotyczących ewangelickiego dziedzictwa, organizowała wystawy w związku z ważnymi rocznicami kościelnymi, współpracowała z muzeami, bibliotekami i archiwami.

Alina Janowska była odpowiedzialna za redakcję książki „Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-1945”, a także słownika biograficznego, zawierającego ponad 1400 biogramów polskich ewangelików wyznania luterańskiego i reformowanego. Chętnie tworzyła również poezję i inne formy literackie.

W 2016 roku Alina Eleonora Janowska otrzymała Nagrodę im. Ks. Leopolda Otto przyznawaną przez Zwiastun Ewangelicki.

Pogrzeb ś. p. Aliny Eleonory z Rudzkich Janowskiej odbędzie się 25 kwietnia (wtorek) o godz. 12:00 w Kaplicy Halpertów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. 


"Ja wiem, że Odkupiciel mój żyje i że jako ostatni nad prochem stanie!" Hi 19,25

"Płaczemy zmarłych, jakby nam zginęli, oni po trudach tylko już spoczęli, wszyscy, co żyli i zasnęli w Panu, z martwych powstaną (...) Idź już w pokoju do swej tam przystani nic zbolałego serca już nie zrani, w ojczyźnie wiecznej jest ci odłożona wiernych korona." ŚE 915,2.6


Zwiastun.pl: Informacja z wręczenia Nagrody im. Ks. Leopolda Otto

foto: Wydawnictwo Augustana 

Zobacz także

Spotkanie grupy Debora

Spotkanie grupy Debora dla osób przygotowujących się do podjęcia decyzji o wstąpieniu do Kościoła ewangelicko-augsburskiego odbędzie się 31 stycznia (środa) o godz. 19:30, a nie jak poprzednio ogłaszano 30.01. Członków...

WIRTUALNA  RZECZYWISTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Pracownia KCVA specjalizująca się w tworzeniu wirtualnych modeli wnętrz obiektów architektonicznych stworzyła wirtualny model wnętrza Kościoła pw. Świetej Trójcy. Spacer po modelu świątyni jest przykładem zastosowania technologii 3d stosowanej w przemyśle gier komputerowych. Wymagania sprzętowe : Procesor 2 rdzeniowy, 2 GB pamięci ram, karta graficzna ATI lub NVIDIA, 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej.

>> POBIERZ <<

 

www.kcvastudio.com

Odwiedź także


{noembedvideo}