Strona główna - Serwis informacyjny - Aktualności - Kościół Objawienia Pańskiego - uroczystość w Warszawie-Włochach
powrót na poprzednią stronę

Hasło miesiąca

"Oto ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi." Łk 13,30

6 stycznia 2017 roku bezimienny dotąd kościół w Warszawie-Włochach otrzymał nazwę ‘Objawienia Pańskiego’. Aktu nadania imienia dokonał podczas nabożeństwa z Sakramentem Ołtarza biskup diecezji warszawskiej, ks. Jan Cieślar. Kościół Objawienia Pańskiego w Warszawie-Włochach jest pierwszym kościołem ewangelickim w Polsce, który nosi taką nazwę.

Na rozpoczęcie nabożeństwa zabrzmiał po raz pierwszy jeden z trzech dzwonów reformacyjnych, poświęconych w 2015 roku – „Pan jest Pasterzem moim”. Dzwon zawisnął na nowo wzniesionej dzwonnicy. Nabożeństwo poprowadzili duchowni Parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Na początku liturgii sekretarz Rady Parafialnej, mec. Olga Sztejnert-Roszak, odczytała tekst okolicznościowego przesłania, który umieszczono w kapsule czasu. Obecni na nabożeństwie mogli się podpisać pod wykaligrafowanym tekstem. Podobne kapsuły umieszczono już w odrestaurowanym krzyżu kościoła Świętej Trójcy oraz w kuli z krzyżem wieńczącej dach Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

Kazanie wygłosił ks. bp Jan Cieślar, który wraz z proboszczem Parafii, ks. Piotrem Gasiem odsłonił tablicę upamiętniającą wydarzenie.

W trakcie nabożeństwa śpiewały chóry parafialne – Vox Gaudii i Semper cantamus pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

Decyzja o nadaniu imienia kościołowi w Warszawie-Włochach zapadła w lipcu 2016 roku podczas posiedzenia Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. Wniosek wystosowała grupa parafian związana z kościołem we Włochach. Nazwa świątyni związana jest z dniem jej poświęcenia – 6 stycznia 1939 r. Kościół w podwarszawskiej wówczas miejscowości Włochy poświęcił ks. August Loth, proboszcz Parafii, w asyście II proboszcza ks. Zygmunta Michaelisa. W czasie i po II wojnie światowej wieloletnim opiekunem zboru we Włochach był ks. Mieczysław Rüger, któremu poświęcona jest pierwsza tablica pamiątkowa w kościele

W nabożeństwie uczestniczył proboszcz sąsiedniej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Saletyńskiej, ks. Grzegorz Ozga MS, ks. dr Dariusz Chwastek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej, a także inżynierowie czuwający nad wzniesieniem dzwonnicy przy włochowskim kościele.

Nabożeństwa w Warszawie-Włochach odbywają się w każdą niedzielę (g. 10:00) i święta kościelne. Opiekę duszpasterską nad Zborem w Warszawie_Włochach sprawuje dk. Małgorzata Gaś, jednak nabożeństwa prowadzą również inni duchowni parafialni, a także sporadycznie duchowni spoza parafii i studenci teologii.

Nabożeństwo było transmitowane na żywo na stronie parafialnej w serwisie społecznościowym Facebook i można je obejrzeć po zalogowaniu. 

foto: Brunon Sikora/DB

 

Zobacz także

Porządkowanie na cmentarza i kwesta w Ro…

Zapraszamy do uczestniczenia w tegorocznej kweście na naszym ewangelickim Cmentarzu w dniach:  30 października (poniedziałek) do 2 listopada (czwartek). Wszystkich chętnych do kwestowania prosimy o zgłaszanie się w kancelarii na Cmentarzu lub...

WIRTUALNA  RZECZYWISTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Pracownia KCVA specjalizująca się w tworzeniu wirtualnych modeli wnętrz obiektów architektonicznych stworzyła wirtualny model wnętrza Kościoła pw. Świetej Trójcy. Spacer po modelu świątyni jest przykładem zastosowania technologii 3d stosowanej w przemyśle gier komputerowych. Wymagania sprzętowe : Procesor 2 rdzeniowy, 2 GB pamięci ram, karta graficzna ATI lub NVIDIA, 700 MB wolnej przestrzeni dyskowej.

>> POBIERZ <<

 

www.kcvastudio.com

Odwiedź także


{noembedvideo}